Burza śniegowa

0
2205
Burza śniegowa

Włosy (podobnie jak np. zadbane dłonie i paznokcie) często uważa się za wizytówkę kobiety. Nieważne, czy są rude, blond czy czarne. Podobnie jak nieistotna jest długość: możesz mieć włosy do pasa albo być ostrzyżona na krótko. Ważnym jest jednak to, by włosy były zadbane, a skóra głowy zdrowa i odpowiednio nawilżona. Jednym z największych wrogów jest zatem łupież.

Pada śnieg…

Właśnie wybierasz się na wymarzoną randkę lub na rozmowę o pracę, a tymczasem każde dotknięcie włosów wywołuje śniegową burzę? Białe płatki są urocze za oknem zimową porą, ale nie gdy sypią się z twojej fryzury. Jeśli ten problem jest ci znajomy to doskonale wiesz, jak ciężko pozbyć się łupieżu. Niestety, problem ten ma tendencję do powracania – osoba, która ma łupież, będzie się raczej borykać z tą przypadłością regularnie. Jak z nią walczyć?

Zacznijmy od podstaw

Przede wszystkim warto na początek spróbować rozróżnić, który typ łupieżu dopadł naszą skórę. Trzeba bowiem wiedzieć, że łupież może być suchy lub mokry. Jest więc zatem kluczowym, by określić nasz typ łupieżu – pomoże to w doborze odpowiednich środków zaradczych. Nietrudno się domyślić, że środki na łupież suchy tylko pogorszą sytuację, gdy jesteśmy nieszczęśliwymi posiadaczkami łupieżu mokrego i odwrotnie. Dobrze jest więc dokładnie obserwować to, co dzieje się na naszej głowie, a jeśli mamy wątpliwości możemy zasięgnąć porady farmaceutki lub zaufanej fryzjerki. Istotnym jest również odnalezienie przyczyny łupieżu. Ta może być zupełnie błaha: czasem zdarza się, że podrażnienie wywołał składnik nowego szamponu i wystarczy powrócić do wypróbowanych kosmetyków, aby problem zniknął. Bywa jednak też, że łupież jest symptomem nieco poważniejszym: pojawia się np. w przebiegu łuszczycy, egzemy czy atopowego zapalenia skóry. Może także sugerować niedobory makro i mikroelementów lub witamin w naszym organizmie, zwłaszcza zaś witamin z grupy A, B lub E. W związku z tym warto przyjrzeć się swojej codziennej diecie i wprowadzić do niej posiłki, które pomogą zwalczyć niedobory, a w razie potrzeby włączyć możemy także odpowiednią suplementację. Co ciekawe, czasem przyczyną łupieżu może być nawet długotrwały stres i tego również nie powinnyśmy bagatelizować.

Na ratunek

Czas na kwestię walki z łupieżem: jak się ratować? Dziś na rynku dostępnych jest bardzo wiele szamponów dedykowanych dla wrażliwej skóry głowy. Jeśli problem jest poważny, skup się przede wszystkim na preparatach dostępnych w aptekach. Ich ceny, co prawda, często są dość wysokie, jednak należy wziąć pod uwagę, że nie stosuje się ich podczas każdego mycia włosów – najczęściej zalecane jest używanie ich 2-3 razy w tygodniu. Pozostałe mycia wykonujemy „zwykłym” szamponem, najlepiej bez dodatku silikonów i SLS. Nie zapomnij o odżywce do włosów! Szampony przeciwłupieżowe często świetnie rozprawiają się z łupieżem, ale także wysuszają same włosy i przyczyniają się do efektu „siana na głowie”.
Co interesujące, wiele kobiet poleca także mycie włosów… płynami do higieny intymnej. Ich delikatny skład i brak substancji drażniących powoduje, że świetnie sprawdzają się w przypadku chorej skóry głowy.
Warto pamiętać o tym, by nie dokładać swojej skórze dodatkowych obciążeń, które nie są konieczne. To czas, kiedy potrzebuje ona wytchnienia od intensywnych bodźców i zabiegów. Częsta zależność zachodzi na linii: łupież a farbowanie włosów, albowiem jeśli borykamy się z łupieżem, zdecydowanie lepiej jest odpuścić sobie koloryzację. Są nawet kobiety, które skarżą się, że ich łupieżowy problem zaczął się właśnie od farbowania włosów. Uważać powinniśmy także na codzienną pielęgnację włosów: unikajmy skrajnie wysokich temperatur wody (gorąca woda zdecydowanie odpada!), do wycierania włosów wybierzmy miękki ręcznik, którym będziemy delikatnie dotykać włosy, zamiast energicznie je pocierać. Strzeżmy się także wszelkich zabiegów termicznych: podczas suszenia włosów korzystajmy z opcji zimnego podmuchu, a jeśli jej nie mamy, może po prostu dajmy włosom wyschnąć? Uważajmy również na prostownice i lokówki, a jeśli nie możemy się bez nich obejść, obowiązkowo pamiętajmy o odpowiedniej ochronie jeszcze przed modelowaniem fryzury. Niech moc pięknych włosów będzie z tobą!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here