Co warto wiedzieć o baseballu?

0
702
Co warto wiedzieć o baseballu

Baseball jest grą znaną od XIX wieku, rozgrywany jest na boisku przypominającym ćwiartkę koła, które składa się z dwóch części, jedna jest pokryta piaskiem, a druga trawą. Zawodnicy grający w meczu to pałkarz, łapacz i miotacz. Rozgrywka zawsze kończy się zwycięstwem jednej z drużyn, ponieważ zasady nie uwzględniają remisu. Warto przyswoić sobie kilka podstaw związanych z tym sportem, zastosowanie tych aktywności może być doskonałym zróżnicowaniem treningów u osób ćwiczących regularnie.

Strój baseballisty

Wszyscy Amerykanie wiedzą, czym jest baseball, jest on częścią kultury amerykańskiej, na jego temat powstało wiele filmów, piosenek, wyrażenia związane z tym sportem są też częścią języka używanego na co dzień. Na rozgrywki Amerykanie przychodzą całymi rodzinami, a lokalne mecze przypominają pikniki. Charakterystycznym strojem baseballisty jest bluza z długim rękawem, długie spodnie i wysokie skarpety, buty zaopatrzone są w specjalne blaszki zwiększające przyczepność do podłoża. Czapka ma charakterystyczny szeroki daszek skutecznie osłaniający przed słońcem. Głównym elementem stroju zawodnika jest kij baseballowy w kształcie stożka z zaokrąglonym końcem. Strój łapacza to dodatkowo elementy osłaniające, naramienniki, poduszki na kolana, maska na twarz oraz specjalna rękawica do baseballa. Nieodzownym elementem jest także piłka, która ma kauczukowy środek owinięty wieloma warstwami splecionego sznurka, z reguły obszyta jest skórą z charakterystycznymi dużymi szwami.

Zasady gry w baseball

Boisko do baseballa w znacznym stopniu różni się od boiska do siatkówki czy piłki nożnej, przypomina swoim kształtem diament. Wewnętrzna część boiska to kwadrat wysypany piaskiem, w jego rogach znajdują się tzw. bazy, które kolejno są zdobywane przez zawodników. Długość meczu nie jest określona, musi jednak odbyć się dziewięć rund i wygrywa zespół, który uzyska więcej punktów. Każda z drużyn odgrywa naprzemiennie rolę atakujących albo broniących, czyli grających w polu. Zaliczenie konkretnej bazy następuje w momencie, kiedy pałkarz po odbiciu piłki dotknie jakąkolwiek częścią ciała bazy, zanim piłka zostanie złapana przez drużynę przeciwną. Najbardziej pożądane są takie odbicia, kiedy piłka ląduje poza trybunami, ponieważ oznacza to zdobycie wszystkich baz.

Niezbędne akcesoria do gry w baseball

Charakterystyczna piłka do baseballa powinna bardzo dobrze leżeć w dłoni, egzemplarze kolekcjonerskie podpisane przez graczy kosztują czasami fortunę. Rękawica do baseballa powinna być uszyta w taki sposób, aby umożliwić błyskawiczne złapanie piłki. W zależności od tego, czy zawodnik jest prawo, czy lewo ręczny rękawica do baseballa jest również dostosowywana. Może być uszyta ze skóry lub z materiałów syntetycznych. Niezbędny jest również kij baseballowy i specjalne rękawiczki do odbijania. Rękawiczki służą zniwelowaniu sił działających w trakcie odbicia oraz chronią skórę przed odciskami.

Po przyswojeniu podstawowych zasad charakteryzujących baseball nie pozostaje nic innego jak zabranie piłki, kija, rękawicy baseballowej i spróbowania w gronie znajomych tego rodzaju sportu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here