Czy można farbować włosy co miesiąc?

Czy można farbować włosy co miesiąc?

Kobiety, które zmieniają kolorów włosów na taki, który znacznie odbiega od ich naturalnego odcienia, muszą walczyć z odrostami. Włosy rosną średnio po 1 cm na jeden miesiąc. Oznacza to, że już po miesiącu widoczne są nieestetyczne odrosty. Trzeba je pofarbować. Dodatkowo, już po miesiącu można zauważyć, że blask farby osłabł. Włosy już tak nie błyszczą. Czy farbowanie włosów raz w miesiącu jest szkodliwe? Jak wpływa na zdrowie i kondycję włosa?
Żaden fryzjer zapytany o to, czy farbowanie szkodzi włosom nie odpowie nam, że farbowanie pozostaje obojętne. Każdorazowe oddziaływanie na strukturę włosa pozostawia na nim pewne piętno. Włosy farbowane przez wiele lat nigdy nie będą tak zdrowe, jak włosy nienaruszone żadną farbą.
Jednak na to, w jakim stopniu farbowanie zaszkodzi naszym włosom ma wpływ wiele czynników. Po pierwsze, istotną rolę odgrywa rodzaj farby, a co za tym idzie: rodzaj składników chemicznych. Dodatkowo, istotną rolę odgrywa długość trzymania farby na włosach. Ważne jest też to, jak często farbujemy włosy. Jak często powinno się farbować włosy? Jakie odstępy czasu miedzy farbowaniem zachować? Czy farbowanie włosów raz w miesiącu jest zdrowe? Jaki skutek odniesie nakładanie nowej warstwy farby na całą długość włosów co miesiąc?

Każdorazowe nałożenie farby na włosy sprawia, że jeszcze tego samego dnia, w którym dokonałyśmy koloryzacji, zwiększy się znacznie ilość wypadających włosów. Poza tym, po farbowaniu trzeba stosować inne kosmetyki niż dotychczas. Włosy farbowane mają inne problemy i potrzeby niż włosy bez farby. Dotyczy to zwłaszcza włosów rozjaśnianych – one są najsłabsze po zabiegu. Trzeba je intensywnie nawilżać.

Środki chemiczne, które są zamieszczone w farbach do włosów powodują obciążenie nasady włosa. Mają one też wyraźny wpływ na stan cebulki włosowej. Jak zapobiegać niszczeniu włosów w czasie farbowania? Trzeba koniecznie skorzystać z pomocy fryzjera: tylko specjalista jest w stanie tak rozłożyć farbę na głowie, aby włosy były pofarbowane równomiernie. Ma to wpływ nie tylko na efekt wizualny, ale również na zdrowie włosów. Fryzjer nie dopuści do przesuszenia włosów podczas farbowania. Nie doprowadzi do powstawania smug. Nie obciąży szczególnie cebulek podczas farbowania jedynie odrostów.

Osoby, które farbują włosy raz w miesiącu powinny uważać na to, aby zawsze używać świeżej farby. Nie należy używać farb, które zostały otwarte przed kilkoma tygodniami. Jedno opakowanie powinno być użyte tylko jeden raz, a jeśli nie udało się zużyć całej zawartości, to resztkę trzeba obowiązkowo wyrzucić.

Koloryzując włosy tak często, trzeba koniecznie obserwować ilość włosów, które wypadają na co dzień. Jeśli po jednej z serii farbowania włosów na szczotce zostało więcej niż zwykle, a my w międzyczasie zdążyłyśmy zmienić farbę, to oznacza najprawdopodobniej, że jesteśmy uczulone na jeden ze składników farby.

Farbowanie włosów co miesiąc powoduje, że o włosy trzeba dbać w sposób szczególny. Po pierwsze, trzeba nosić takie fryzury, które nie obciążają cebulek włosów. Nie należy na przykład mocno ściągać włosów gumką do włosów. Nie należy także robić trwałej ondulacji, jeśli farbujemy włosy w każdym miesiącu. Składniki w chemikaliach obecnych w kosmetykach do robienia trwałej prawdopodobnie należą do jednych z najbardziej agresywnych na rynku. Trwałą ondulacja zmienia całkowicie strukturę włosa. Jeśli dodatkowo farbujemy włosy, skazujemy je na duże nadwyrężenie.
Gdy po takich zabiegach zauważymy, że włosy nadmiernie wypadają, należy zaprzestać farbowania oraz trzeba udać się do lekarza. Lekarz przepisze nam specyfiki zatrzymujące wypadanie włosów. W takim momencie należy też zacząć brać suplementy diety, które wspomagają porost włosów (bogate w cynk i krzem). Należy jednak spodziewać się, że włosy wrócą do równowagi co najmniej po pół roku. Następnie, warto wrócić do farbowania włosów, rozpoczynając od używania farby o jak najmniej agresywnym składzie. Na szczęście, w dzisiejszych czasach farby do włosów są coraz bardziej delikatne.