Czy warto pić olej lniany tłoczony na zimno?

0
1593
Czy warto pić olej lniany tłoczony na zimno

Szerokie zastosowania lnu zwyczajnego są znane już od wieków. Roślina była powszechnie wykorzystywana do produkcji tkanin, lin oraz oleju. I właśnie olejem lnianym chcemy się zająć w dzisiejszym artykule. Okazuje się bowiem, że jego właściwości pomagają w profilaktyce i leczeniu wielu chorób. Jakich? Tego dowiesz się, czytając przygotowane przez nas opracowanie.

Jak tłoczony jest olej lniany?

Olej lniany jest tłoczony metodą na zimno z dojrzałych nasion lnu. Tłoczenie na zimno odbywa się w temperaturze, która nie przekracza 35 stopni. W procesie produkcji oleju lnianego bardzo ważny jest fakt, że nie jest on tłoczony “na zapas”. Optymalnym rozwiązaniem jest zakup oleju 2-3 dni po jego wytłoczeniu. Istotne są także właściwe warunki przechowywania oleju. Od chwili wytłoczenia olej lniany powinien być przechowywany w temperaturze 4-10 stopni. Taką temperaturę należy także utrzymać podczas przechowywania oleju w domu.

Olej z lnu ma lekko żółtawe zabarwienie, orzechowy smak i charakterystyczny zapach. Po zakończeniu tłoczenia olej poddawany jest procesowi sedymentacji. Dzięki temu staje się on klarowny w naturalny sposób.

Jakie właściwości ma olej lniany tłoczony na zimno?

Olej lniany tłoczony na zimno jest uznawany przez specjalistów za jeden z najzdrowszych tłuszczów roślinnych. Ponadto stanowi lekarstwo na wiele chorób cywilizacyjnych.

Olej z lnu jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, a także kwasów nasyconych i fitosteroli. Ponadto zawiera witaminy A, C, E, witaminy z grupy B oraz szereg wartościowych enzymów i białek. Olej lniany tłoczony na zimno zawiera także wiele cennych składników mineralnych. Wśród nich warto wymienić magnez, fosfor, wapń, miedź i cynk.

Jak należy stosować olej lniany?

Olej z lnu najlepiej używać bez obróbki cieplnej. Karygodnym błędem jest wykorzystywanie oleju lnianego do smażenia potraw. Poddanie go obróbce termicznej sprawi, że olej straci wszystkie cenne właściwości. Wybierając olej lniany, warto zwrócić uwagę na termin przydatności oraz opakowanie. Najlepiej wybrać olej z krótkim terminem przydatności, który jest zamknięty w ciemnej, szklanej butelce. To skutecznie chroni zawartość przed światłem. Olej lniany najlepiej przechowywać w chłodnym i zacienionym miejscu. Po otwarciu należy go trzymać w lodówce.

Zastanawiasz się jak najlepiej dawkować olej lniany? Profilaktycznie powinieneś przyjmować 2-6 łyżek stołowych dziennie. Możesz założyć, że spożycie oleju lnianego ma wynosić 1 gr produktu na 1 kg masy ciała. Dawka lecznicza oleju to 6-8 łyżeczek dziennie.

Olej z lnu może stanowić dodatek do sałatek, sosów, surówek, a nawet koktajli owocowych i warzywnych. Olej lniany jest dodawany do past kanapkowych, chłodnych zup i twarogu. Można go łączyć z jogurtem, kefirem, maślanką, wodą i sokiem z cytryny.

Jak działa olej lniany tłoczony na zimno?

Olej lniany może być stosowany w profilaktyce chorób nowotworowych. Zawarte w nim kwasy omega-3 mogą hamować raka piersi, jajników oraz zapobiegać rozwojowi nowotworów jelita grubego i prostaty. Lignany zawarte w oleju z lnu mają działanie antyoksydacyjne.

Kwasy omega-3 i omega-6, które znajdują się w oleju lnianym, regulują poziom cholesterolu, a tym samym redukują ryzyko rozwoju miażdżycy, zawału serca i choroby nadciśnieniowej. Olej lniany tłoczony na zimno wspomaga także pracę mózgu i zapobiega stanom zapalnym. Podawanie oleju lnianego dzieciom wspomaga procesy uczenia się i zapamiętywania, pomagając w leczeniu ADHD u najmłodszych. Olej lniany jest także zalecany kobietom w ciąży i w okresie karmienia, kiedy to rośnie zapotrzebowanie na kwasy omega-3.

Olej lniany tłoczony na zimno możesz kupić w sklepie Oleoteka. Olejarnia Oleoteka prowadzi sklep online, w którym dostępny jest duży wybór olejów tłoczonych na zimno. Na stronie olejarni znajdziesz także wiele przepisów na praktyczne zastosowanie olejów tłoczonych na zimno.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here