Dermokosmetyki, kosmeceutyki – czym są i jak działają?

0
354
Dermokosmetyki

Wybór preparatów dostępnych na drogeryjnych i aptecznych półkach jest ogromny. Nowe produkty pojawiają się coraz szybciej, nic więc dziwnego, że wiele produktów jest mylących. Szczególnie, że każdy chce wybrać odpowiedni produkt, bezpieczny i spełniający oczekiwania.

Kosmeceutyki a dermokosmetyki

Dermokosmetyki bywają nazywane również kosmetykami aptecznymi. Nazwa ta powstała z połączenia słowa kosmetyki z derma – jest to pochodzące z łaciny określenie skóry. Początkowo dostępne były wyłącznie w aptekach, obecnie jednak profesjonalne produkty do twarzy i ciała dostępne są również w drogeriach internetowych oraz strefach aptecznych. Łatwiejsza dostępność dermokosmetyków znacząco zwiększyła ich popularność. Bez trudu można znaleźć marki specjalizujące się jedynie w takich kosmetykach. Również tradycyjne firmy coraz częściej posiadają w swojej ofercie przynajmniej serię dermokosmetyków. Zarówno kosmeceutyki jak i dermokosmetyki mają podobny cel – są to kosmetyki o ograniczonym działaniu leczniczym.

Czy dermokosmetyki i kosmeceutyki są tym samym?

Kosmeceutyki znajdują się zwykle wśród kosmetyków w drogeriach lub wśród leków w aptekach. Łączą one w sobie cechy leków i kosmetyków. Sama nazwa również powstała z połączenia słów: kosmetyki oraz farmaceutyki. Cechą kosmetyków jest to, że mogą być one przeznaczone do pielęgnacji całego ciała lub twarzy, bez rozróżnienia na płeć i wiek. Farmaceutyki natomiast mają udowodnione działanie lecznicze lub terapeutyczne. Bez problemu można kupić je bez recepty. Sposób stosowania może być różnorodny, dostępny dla wszystkich. Ze względu na brak oficjalnego występowania określenia kosmeceutyk, pada ono zwykle jedynie w opisach produktów. Formalnie może być zaliczany do kosmetyków lub farmaceutyków, w zależności od udowodnionego działania. Zestawy do pielęgnacji złożone z kosmeceutyków są popularnym pomysłem na prezent

Na czym polega ich działanie?

Ogromną zaletą kosmeceutyków jest ich łatwa dostępność. Bez problemu można kupić je zarówno w aptece, jak i w drogerii. Warto po nie sięgnąć szczególnie ze względu na częściowe działanie lecznicze. Mogą dawać lepsze efekty niż tradycyjne kosmetyki, ze względu na wyższe stężenie substancji aktywnych. Popularnymi kosmeceutykami są balsamy, szampony oraz żele myjące, ale oferta jest znacznie szersza. Szczególnie polecane są w sytuacji, gdy kosmetyki okazują się niewystarczające, a nie ma konieczności wprowadzania leczenia farmakologicznego. Są one w pełni bezpieczne i pozwalają na osiągnięcie lepszych i szybciej widocznych efektów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here