Dziedzictwo krzyżowców – zamek w Gniewie

0
2626
Dziedzictwo krzyżowców - zamek w Gniewie

Wyprawy krzyżowe do Ziemi Świętej to etap w historii Europy, w którym nasz kraj nie brał bezpośredniego udziału. Mimo tego, dziedzictwo tamtego okresu jest u nas widoczne a koncentruje się ono głównie na Pomorzu. Jak doszło do tego, że dziś możemy cieszyć się dorobkiem kulturowym niegdysiejszych krzyżowców w Polsce?

  1. Twierdza krzyżowców w Ziemi Świętej – Akka
  2. Zgromadzenia zakonne – jak wyglądały w średniowieczu?
  3. Zakon Krzyżacki – zamek Gniew

 1. Twierdza krzyżowców w Ziemi Świętej – Akka

W 1291 roku upadła ostatnia wielka twierdza krzyżowców w Ziemi Świętej – Akka. Tym samym zakończył się na dobre, trwający ponad 200 lat okres istnienia łacińskich królestw na terenie dzisiejszej Palestyny i Izraela. Jakie były tego skutki? Europejczycy zmuszeni zostali do ewakuacji całego dorobku kulturowego i politycznego z tamtego rejonu, z powrotem do Europy. Jego częścią były tak zwane zakony walczące.

 2. Zgromadzenia zakonne – jak wyglądały w średniowieczu?

W średniowieczu zgromadzenia zakonne były czymś zupełnie innym niż są dzisiaj. W tamtym okresie były jedną z podstaw funkcjonowania administracji i gospodarki. Jedne prowadziły działalność agrarną, inne wytwarzały dobra materialne. Konieczność obrony Ziemi Świętej jednak, oraz pielgrzymujących do niej chrześcijan przed muzułmanami, wymusiła z czasem powstanie zgromadzeń, które w swojej regule miały wpisane takie właśnie obowiązki. Trzy główne zakony walczące, lub rycerskie, Templariusze, Joannici oraz Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego, zaczęły stanowić realną silę wojskową i polityczną.

Zakony rycerskie przetrwały upadek królestw w Ziemi świętej, jednak długo nie mogły znaleźć swojego miejsca w Europie. Jednemu, dokładniej temu niemieckiemu, zdecydowało się pomóc najpierw Królestwo Węgier a potem nasz rodak, książę Konrad Mazowiecki. Tak zaczęła się historia Zakonu Krzyżackiego w Polsce.

 3. Zakon Krzyżacki – zamek Gniew

Krzyżacy podbijając ziemie pogańskich Prusów a potem także występując zbrojnie przeciwko Królestwu Polskiemu, zabezpieczali swoje podboje sposobem opracowanym w Ziemi Świętej, to znaczy budując sieć potężnych zamków, których lokalizacja i konstrukcja była dokładnie określona zasadami. W taki sposób powstał jeden z najpiękniejszych z nich, zamek w Gniewie.

Czworoboczna, zamknięta konstrukcja z obszernym dziedzińcem w środku służyła nie tylko Krzyżakom, przetrwała bowiem do naszych czasów w bardzo dobrym stanie. Po naszym zwycięstwie nad Zakonem, zamek stał się siedzibą starostów, za czasów pruskich pełnił funkcje gospodarcze.

Dziś, sam zamek jest udostępniony do zwiedzania, zaś jego otoczenie, wraz z położonym w sąsiedztwie pawilonem mieszkalnym, zwanym Pałacem Marysieńki, wybudowanym przez starostę gniewskiego i późniejszego króla, Jana Sobieskiego, zostało zaadaptowane do funkcji hotelu ze SPA. Ośrodek oferuje możliwość organizacji wszelkich imprez, dysponuje obszerną luksusową bazą noclegową oraz nowoczesnym ośrodkiem zabiegowo-pielęgnacyjnym. A wszystko w miejscu, które do dzisiaj tchnie wiekową historią i minioną erą, pełną dostojnych dam dworów i rycerzy.

Jeżeli chcą Państwo zapoznać się z pełną ofertą hotelu Zamek Gniew, jest ona dostępna pod linkiem: https://www.zamek-gniew.pl/spa/zabiegi-spa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here