Ekstruzja łąkotki – czym jest i jak ją leczyć?

Ekstruzja łąkotki

Uraz kolana nazywany ekstruzją łąkotki wielu pacjentom może nic nie mówić i wręcz potęgować uczucie przerażenia i niepewności. W praktyce terminem tym określa się pęknięcie i/lub przemieszczenie łąkotki. Ekstruzja łąkotki wiąże się niestety z powstaniem zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawu kolanowego. Nieleczona może przysporzyć sporo bólu i dyskomfortu, dlatego warto jak najszybciej podjąć leczenie.

Dowiedz się więcej o tym czym jest to schorzenie stawu kolanowego i jak najlepiej i najefektywniej je leczyć. Należy pamiętać, że nawet najmniejszy uraz stawu kolanowego może prowadzić do poważnych następstw! Poznaj najnowocześniejsze metody leczenia i sprawdź gdzie warto udać się na ewentualny zabieg.

Czym jest ekstruzja łąkotki?

Ekstruzja łąkotki jest jednym z możliwych rodzajów uszkodzenia łąkotki. Traktowana jest jako zjawisko patologiczne występujące w obrębie stawu kolanowego. Za nieprawidłowość uznaje się wysunięcie łąkotki powyżej 3 mm ze szpary stawowej. Ekstruzja łąkotki może nastąpić w wyniku urazu, jednak zdarza się, że jest ona stwierdzana u pacjentów po przeszczepach łąkotek lub, że następuje  w wyniku choroby zwyrodnieniowej – bardzo często obserwowanej szczególnie u kobiet.

Innymi słowy, do ekstruzji łąkotki dochodzi w momencie, gdy łąkotka wysuwa się na zewnątrz szpary stawu. Dzięki postępowi medycyny schorzenie można łatwo wykryć dzięki badaniu USG.

Objawy ekstruzji łąkotki

Ten uraz kolana da o sobie znać bólem zlokalizowanym po przyśrodkowej lub bocznej stronie stawu na wysokości szczeliny stawowej. Powoduje dolegliwości bólowe zarówno samej łąkotki, jak i okolicy więzadeł łąkotkowo-piszczelowych, czyli po prostu poniżej stawu kolanowego. Innymi objawami, na które należy zwrócić uwagę są mechaniczne blokowanie, wrażenie przeskakiwania w stawie oraz przemijające wysięki w obrębie stawu kolanowego. Po zaobserwowaniu u siebie jednego z powyższych objawów należy jak najszybciej zgłosić się do dowolnej kliniki chirurgii kolana.

Przeprowadzone na miejscu badanie lekarskie pozwala dokładnie rozpoznać rodzaj uszkodzenia. Należy pamiętać, że szybko rozpoznane uszkodzenie łąkotki, na przykład ekstruzja łąkotki pozwala szybciej podjąć leczenie operacyjne lub zachowawcze.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o ekstruzji łąkotki lub chciałbyś poznać wszystkie szczegóły dotyczące metod leczenia tego schorzenia kolana, koniecznie odwiedź stronę specjalistów z chirurgia-kolana.pl. Lekarze specjaliści chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i rozwieją ewentualne wątpliwości. Możesz spotkać się z nimi w jednym z punktów konsultacji lub skontaktować telefonicznie lub mailowo.

Dodatkowo, na stronie internetowej, w zakładce „dla pacjenta” znajdziesz wyjaśniające „filmy edukacyjne”, w których specjaliści fachowo i rzetelnie opowiadają o najczęstszych schorzeniach stawu kolanowego i najskuteczniejszych metodach ich leczenia. W przypadku ekstruzji łąkotki nie wahaj się ani chwili i podejmij natychmiastowe leczenie! Szybkie wdrożenie odpowiedniej terapii pozwoli Ci na możliwie najszybszy powrót do zdrowia i pełnej sprawności fizycznej.