Jak dbać o kręcone włosy

Jak dbać o kręcone włosy

Zadbane włosy są jednym z atrybutów kobiecości. Co jednak zrobić jeśli zamiast pięknych pukli mamy nieokiełznaną plątaninę przez co wyglądamy bardziej jak strach na wróble?
Przy pielęgnacji włosów stawiamy przede wszystkim na regularność. Jednorazowe nałożenie maski lub odżywki nie załatwi sprawy, ale na pewno pozwoli lepiej wyglądać. Jednak zanim nałożymy odżywkę, zaczynamy od umycia głowy.
Szampon oraz częstotliwość mycia dobieramy do potrzeb skóry głowy, a nie włosów na długości. To, czy wybierzemy produkt mocny, z agresywnymi składnikami myjącymi zależy od naszych preferencji oraz tego jak reaguje nasza skóra – zdarza się, że zbyt agresywne środki myjące wysuszają ją, powodując pieczenie, łuszczące się placki a w niektórych wypadkach nawet wypadanie włosów. Szampon nie musi posiadać właściwości pielęgnacyjnych, zazwyczaj trzymamy go na głowie zbyt krótko by miał szanse w ten sposób zadziałać.
Kolejnym krokiem jest nałożenie odżywki. Ona właśnie ma za zadanie poprawić kondycję naszych pasm, ułatwić rozczesywanie oraz gwarantować piękny wygląd. Wybierając pośród produktów dostępnych na rynku kierujmy się potrzebami naszych włosów na całej ich długości. Odżywki do włosów kręconych to przede wszystkim produkty mocno nawilżające, otulające włos zapobiegając utracie wilgoci. Bardzo dobrze sprawdzą się też u właścicielek suchych włosów. Z kolei jeśli mamy zniszczone włosy szukajmy produktów zawierających proteiny: jedwabne, owsiane lub te z dodatkiem keratyny. Składniki te wypełniają ubytki włosa zapewniając im blask oraz gładkość. Należy jednak pamiętać, że stosowane w nadmiarze mogą wywołać odwrotny efekt.
Kolejnym produktem, w który warto się zaopatrzyć przy codziennej pielęgnacji, są maski do włosów. Od odżywek różnią się przede wszystkim ilością aktywnych składników. Warto co najmniej raz w tygodniu poświęcić 20 do 30 minut na nałożenie maski, tak aby składniki aktywne miały czas zadziałać. Częste stosowanie masek, lub kładzenie ich na włosy od samej nasady może spowodować szybsze przetłuszczanie oraz utratę objętości.
Istnieje jeszcze jeden kosmetyk, który powinien na stałe zagościć w naszej kosmetyczce: jet to serum na końcówki. Używamy go niewiele, zazwyczaj dwie lub trzy krople i wcieramy z same końce włosów, Użycie zbyt dużej ilości da nieestetyczny efekt przetłuszczonych końcówek, natomiast stosowane zgodnie z zaleceniami producenta ochroni nasze włosy przed szkodliwym działaniem temperatury oraz uszkodzeń mechanicznych. Kosmetyki w tej formie zawierają zazwyczaj oleje lub silikony, które otulają włosy chroniąc je przed czynnikami zewnętrznymi.
Tak skomponowany zestaw kosmetyków pozwoli nam na uzyskanie i utrzymywanie włosów w świetnej kondycji. Pamiętamy jednak, że kosmetyki to nie wszystko. Włosy, jedynie w części cebulki są żywe. Łodyga włosa jest martwa i nie ma możliwości całkowitego jej odbudowania. Zniszczenia lubią piąć się w górę włosa psując jego wygląd. Cięcie pozwala je ograniczyć, a także ułatwia zapuszczanie. Paradoks? Tylko pozornie. Zniszczone włosy często się kruszą, a my mamy wtedy wrażenie, że nie rosną, Rosną, ale to co urośnie przy skórze na końcu się wykruszy… I tak w kółko. Jeśli więc marzymy o długich włosach nie bójmy się fryzjera, Nie trzeba ścinać włosów radykalnie, w czasie kilku wizyt możemy stopniowo podcinać, nie tracą osiągniętej wcześniej długości, zyskując za to włosy w odświeżonym kształcie i lepszej kondycji.
Ostatnie o czym trzeba pamiętać, a właściwie to najważniejsze to zdrowa dieta i suplementacja. Włosy rosną od cebulki, korzystając z witamin i związków odżywczych z pożywienia. Niestety znajdują się na końcu listy: pierwszeństwo mają narządy wewnętrzne, skóra a włosy i paznokcie są na jej końcu. Dostarczanie wszystkich niezbędnych do ich wzrostu składników jest więc priorytetem. Dietę można wzbogacić o herbatkę ze skrzypu oraz pokrzywy, lub stosować suplementy z tymi składnikami.
Do tego jeszcze jedno: nie szkodzić. Czyli nie szarpać, nie suszyć gorącym nawiewem, nie spalać prostownicą ani zabiegami chemicznymi.