Jak odpowiednio dobrać płyn do soczewek? Podpowiadamy!

Jak odpowiednio dobrać płyn do soczewek

To, że rezygnacja z okularów na korzyść soczewek przynosi wiele korzyści, wie każdy. Ale o tym, jak dbać o soczewki w taki sposób, aby posłużyły długo i przede wszystkim, aby ich użycie było bezpieczne, nie wiedzą wszyscy. Dopiero podczas zaopatrzenia się w szkła kontaktowe dostajemy informacje, że potrzebny nam będzie płyn do soczewek. Czym tak właściwie jest ów płyn, jaką funkcję spełnia oraz jak odpowiednio go dobrać dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Po co jest płyn?

Aby dowiedzieć się, jak właściwie dobrać płyn do soczewek należy w pierwszej kolejności, wiedzieć do czego on tak właściwie służy. Płyn ten jest wielofunkcyjny. Dezynfekuje on soczewki po ich ściągnięciu oraz je oczyszcza, pielęgnuje i nawilża. Jest on przeznaczony do soczewek, które nosi się przez dłuższy okres. Chodzi oczywiście o soczewki miesięczne oraz dwutygodniowe. Pomaga on w ich codziennej pielęgnacji.

Dlaczego jego użycie jest tak bardzo istotne? Ponieważ w ciągu dnia na powierzchni soczewki nagromadzają się bakterie, osady białkowe i wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Jeśli nie usuniemy ich przed ponownym założeniem szkieł, możemy doprowadzić do poważnej infekcji oka. Dlatego też od razu po zdjęciu soczewki powinniśmy skroplić ją płynem. Pamiętajmy, aby przed tą czynnością umyć dokładnie ręce, ponieważ to naszymi palcami przetrzemy powierzchnię szkiełek po ich zakropieniu.

Jak wybrać płyn do soczewek?

Dobranie odpowiedniego płynu do naszych szkieł kontaktowych wbrew pozorom nie jest trudne.  Możemy zdecydować się na płyn do soczewek miękkich lub twardych. Ten wybór zależny jest od typu posiadanych soczewek. Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim z tego powodu, że ta klasyfikacja soczewek dotyczy materiałów, z jakich zostały one wykonane. A o konkretne materiały należy dbać w odpowiedni sposób. Nie chcemy chyba uszkodzić naszej soczewki preparatem, który nie powinien mieć z nią kontaktu.

Aby dokonać odpowiedniego wyboru, nie potrzebujemy specjalistycznej wiedzy. Informacje odnośnie przeznaczenia płynu do soczewek znajdziemy na jego opakowaniu. Takim sposobem szybko dowiemy się, że jeśli jesteśmy posiadaczami soczewek twardych, to zainwestować powinniśmy w płyn dwustopniowy. Jeśli używamy soczewek miękkich, to wystarczy jednostopniowa wersja.

Który płyn do soczewek jest najlepszy?

Ciężko jest stwierdzić, czy konkretny płyn zasługuje na miano najlepszego. Dzieje się tak, ponieważ każdy z nas ma inne oczekiwania. Jednej osobie przypadnie do gustu płyn danej marki, a drugiej nie. Najlepsze płyny na pewno posiadają bardzo dobre składy. Jeśli nie znamy się na tym, to powinniśmy zasięgnąć opinii okulisty. Mówi się, że te najtańsze produkty są bardzo często najgorsze. Niestety, ale w przypadku tego typu produktów, cena idzie raczej w parze z jakością.  Oznacza to jednak tylko tyle, że powinniśmy poważnie zastanowić się nad zakupem podejrzanie taniego płynu. Jeśli jednak zaopatrujemy się w niego w aptece, czy jakimkolwiek autoryzowanym sklepie, to nie powinniśmy mieć z tym problemów.

Różne przypadki, różne problemy

Warto wobec tego zapoznać się z firmami produkującymi płyny do soczewek, przeczytać ich składy oraz dowiedzieć się jakie składniki są pożądane w tego typu produktach. Wszystko zależy również od naszej wrażliwości na konkretne składniki oraz od naszych oczekiwań. Przykładowo, płyny UniCare do soczewek miękkich bazują na oleju kokosowym. Producent zapewnia wobec tego, że ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych jest znikome. Dlatego też po taki produkt sięgną osoby wrażliwe.

Ile ludzi, tyle problemów. Niektóre osoby borykają się z konsekwencjami długotrwałej pracy przed monitorem. W jej wyniku oko ulega przesuszeniu, a co za tym idzie, pojawia się ból i pogorszenie widzenia. Jednym z produktów, które mogą być odpowiednie w takim przypadku, jest płyn opti free. Dba on o odpowiednie nawilżenie oka przez cały dzień. Jest to idealna opcja dla tych, których oczy cierpią po ośmiu godzinach pracy przy komputerze.