Jakie są rodzaje odżywki do włosów?

Baleyage blond

Każdy z nas stara się dbać o włosy jak najlepiej. W tym celu stosujemy różnego rodzaju preparaty. W tym między innymi odżywki do włosów. Trzeba jednak wiedzieć, że odżywka odżywce nie równa. Na tynku jest wiele rodzajów odżywek. Warto zatem wiedzieć czy się one charakteryzują i czym się różnią.

Pierwszy rodzaj odżywek dostępnych na rynku kosmetycznym to odżywki emolientowe. Głównym zadanie tego rodzaju odżywek jest tworzenie na głowie pewnego rodzaju warstwy ochronnej. Wszystko po to, aby chronić naszą głowę, a tym samym nasze włosy przed negatywnymi skutkami warunków atmosferycznych. Nie jest bowiem tajemnicą, że nasze włosy nie lubią deszczu, silnego wiatru czy nadmiernego słońca. Wszystko to negatywnie oddziałuje na stan zdrowia naszych włosów. Odżywka emolientowa chroni strukturę naszych włosów. Tego rodzaj odżywki poleca się przede wszystkim tym osobom, które posiadają włosy zniszczone oraz suche. Jeśli jednak nasze włosy przetłuszczają się wówczas tego typu odżywki nie powinno się stosować. W takim przypadku odżywka emolientowa jeszcze bardziej włosom zaszkodzi.

Kolejny rodzaj odżywek to odżywka proteinowa. Przeznaczona jest ona przede wszystkim dla tych osób, które mają problem z ubytkami we włosach. Odżywka proteinowa ma bowiem za zadanie uzupełniać ubytki we włosach. Innymi słowy, po zastosowaniu odżywki proteinowej naszej włosy bardzo szybko zaczynają zyskiwać na objętości. Jednak w przypadku odżywek proteinowych pamiętać należy o jednej istotnej uwadze. Nie są to produkty, których należy używać często i regularnie. Wszystko dlatego, że zbyt częste używanie tego typu odżywek powoduje, że włosy stają się dość sztywne.

Inny typ odżywki, na który warto jest zwrócić uwagę to odżywki humektanty. Głównym zadaniem tego typu odżywek jest nawilżenie włosów. Kosmetolodzy polecają, aby ten typ odżywek stosować naprzemiennie z odżywką proteinową. Tak jak w przypadku odżywek proteinowych ten typ odżywki także nie powinien być stosowany codziennie.

Oczywiście to, jaka zostanie zastosowana odżywka zależy przede wszystkim od stanu naszych włosów. Dlatego zanim wybierzemy konkretną odżywkę to zawsze najpierw trzeba zastanowić się jaki problem z włosami posiadamy i do tego problemu dobrać odżywkę. I jest tak niezależnie czy jest to odżywka do włosów dla mężczyzn czy dla kobiet. Istotne jest także na przykład to czy odżywkę nakładamy na włosy naturalne czy farbowane. Jeśli są to włosy farbowane koniecznie należy zastosować specjalną odżywkę do włosów farbowanych. Takie włosy wymagają bowiem szczególnej ochrony. Trzeba powiem wiedzieć, że preparaty stosowane do farbowania włosów uszkadzają strukturę włosa. Dlatego odżywka, która będzie w tym przypadku zastosowana musi te uszkodzenia regenerować. Ponadto taka odżywka musi przeciwdziałać szybkiej utracie koloru.

Oprócz tradycyjnych odżywek do włosów na rynku kosmetycznym dostępne są także tak zwane maski do włosów. Ten produkt ma dużo silniejsze działanie niż tradycyjne odżywki. Dlatego poleca się je stosować w momencie kiedy nasze włosy są na prawdę zniszczone. W związku z tym, że maski do włosów są silnym preparatem nie można nadużywać ich stosować. Zdecydowanie wystarczy jeśli będą one stosowane jedynie co jakiś czas i tylko wówczas kiedy nasze włosy są naprawdę zniszczone. Samo stosowanie maski jest bardzo proste. Maska nakładana jest na umyte włosy i trzyma się ją około pół godziny.

Jak widać rynek odżywek do włosów jest dość duży. Na rynku znaleźć można wiele produktów tego typu, w tym na prawdę specjalistycznych. Jak już wspomniano wcześniej to jaki produkt zostanie przez nas zastosowany zależy od rodzaju i stanu zdrowia naszych włosów. Nie można tego lekceważyć. Jeśli odżywka zostanie źle dobrana z pewnością nie osiągniemy tego efektu jakiego oczekiwaliśmy. Co więcej, może stać się sytuacja odwrotna. Źle dobrana odżywka nie tylko nie pomoże naszym włosom, ale może im także zaszkodzić. Niezwykle ważne jest także to, aby odżywki stosować dokładnie wedle instrukcji dołączonej do produktu.