Kiedy nie należy farbować włosów?

0
19381
Remover do rzęs

Odrosty na włosach ciemnych są często powodem, ze względu na który szybko sięgamy po farbę do włosów przed ważnym spotkaniem. Odrosty na włosach nie wyglądają estetycznie, a wystające z fryzury siwe włosy postarzają. W niektórych przypadkach nawet o kilkanaście lat. Dlatego kobiety decydują się na farbowanie włosów, nawet jeśli generalnie są zadowolone z koloru swoich włosów. Potrzeba pokrycia siwych włosów pojawia się w każdym wieku: niektóre kobiety pierwsze siwe włosy zauważają już w wieku około 20 lat i nie ma w tym nic dziwnego.

Farbowanie odrostów można przeprowadzić tylko miejscowo i doraźnie: poprzez stosowanie odpowiednich sprayów koloryzujących.
Każdorazowe użycie takiego sprayu generuje potrzebę umycia włosów, bo farba nie jest trwała. Innym sposobem na szybkie pofarbowanie odrostów to użycie szamponetki. Dzięki szamponetce możemy w kilka minut zmienić odcień naszej fryzury. Efekty farbowania włosów szamponetką utrzymują się przez około 8 myć. Farbowanie odrostów farbą trwałą powinno zostać przeprowadzone u fryzjera. Wymaga precyzji, przygotowań, a co za tym idzie: trzeba na to poświęcić znacznie więcej czasu.

Wybierając się do fryzjera na farbowanie odrostów, a także na koloryzowanie całej długości włosów, musimy zwrócić uwagę nie tylko na nasze widzimisię. Kiedy nie należy farbować włosów? Przede wszystkim, nie należy farbować włosów, jeśli od poprzedniego zabiegu koloryzującego minęło zbyt mało czasu. W miarę możliwości, spróbujmy zachowywać jak najdłuższe odstępy pomiędzy każdym farbowaniem.
Dodatkowo, warto decydować się na pofarbowanie tylko wystających odrostów, a nie ponownego pokrywania farbą całej długości włosów. Kilkukrotne pokrywanie włosów ciemnych kolejnymi warstwami farby powoduje całkowite zatkanie łuski, przesuszenie włosa i powolną degradację jego struktury. Włosy zbyt często farbowane są przesuszone, łatwo się łamią i są bardzo matowe i suche.

Innym przypadkiem, kiedy należy odłożyć farbowanie włosów, jest okres menstruacji u kobiet. Kobiety, które mają okres nie powinny farbować włosów ze względu na to, że w czasie, gdy mają okres, inaczej niż zwykle pracują u nich hormony. Zmienia się przede wszystkim gospodarka hormonami płciowymi – w tym głównie estrogenem. Zwiększa się także aktywność gruczołów łojowych, co może w efekcie doprowadzić do nierównomiernego wchłonięcia się farby na całej długości włosów.

Okres a farbowanie włosów – co na jeszcze zwrócić uwagę?
Ile dni po okresie można zacząć ponownie myśleć o farbowaniu włosów? Według badań, poziom estrogenu wraca do normy na kilka dni po zakończeniu menstruacji. Jak widać więc, tak naprawdę okres, kiedy możemy z powodzeniem farbować włosy, jest krotki. Warto jednak przy tym wiedzieć, że nie u wszystkich kobiet poziom estrogenu zmienia się podczas okresu tak drastycznie, że wpływa to na zmianę sposobu pracy gruczołów łojowych wydzielających sebum. Najłatwiej przekonać się o tym, kiedy pomyślimy, czy czeto podczas okresu mamy wypryski (wypryski w czasie okresu mogą zdarzyć się nawet kobietom grubo po 25-tym roku życia). Jeśli każdy okres kończy się pryszczami, wówczas z pewnością zmniejsza nam się poziom estrogenu dość znacznie przed okresem. Wówczas należy wstrzymać się przed farbowaniem włosów w czasie okresu.

Dlaczego farbowanie włosów w czasie okresu jest szkodliwe? Przede wszystkim, w czasie okresu zwiększa się ryzyko występowania podrażnień skóry głowy. Skóra jest wtedy szczególnie narażona na urazy i na wystąpienie nagłej alergii. Dodatkowo, jeśli położymy farbę na włosy w czasie okresu, nie będzie się ona trzymała tak długo jak wówczas, gdy położymy ją poza czasem menstruacji. Farba zmywa się szybciej. Szybciej płowieje. Poza tym w czasie okresu osiąga się całkiem inny efekt niż na opakowaniu. Często zauważają to te kobiety, które zawsze stosują jedną farbę – wówczas widać różnice w osiąganym odcieniu, w zależności od tego, na jakim etapie cyklu doszło do koloryzacji. Dodatkowo, farbowanie włosów w czasie okresu zwiększa ryzyko uszkodzenia struktury włosów. Łuski pozostają otwarte, a szkodliwe substancje chemiczne mają otwartą bramę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here