Krem nawilżający, czyli ABC pielęgnacji cery wrażliwej

0
2110
Krem nawilżający

Pieczenie, swędzenie, czerwone plamki, czasem drobniutkie krostki… tak, to bardzo częsta reakcja wrażliwej skóry na nowe kosmetyki, inną wodę, a nawet na nowe potrawy. Tak to już jest, że dzisiaj niemal połowa ludzi ma skórę wrażliwą… i choć nie jest to łatwe, to trzeba nauczyć się ją „obsługiwać”. Jak pielęgnować cerę wrażliwą i dobrać odpowiedni krem nawilżający?

Czego unikać, mając cerę wrażliwą?

Skóra wrażliwa jest bardzo podatna na wszelkie podrażnienia, a czynniki zaostrzające jej stan są często zaskoczeniem. Powszechnie wiadomo, że już sama higiena bywa problematyczna, bo skóra wrażliwa źle znosi kontakt z chlorowaną wodą. Podobnie może zareagować nieprzyjemnymi objawami na gwałtowne zmiany temperatury, na nieznane potrawy lub na silnie działające kosmetyki – i to nie zależnie od tego, czy wcześniej była skórą suchą, czy tłustą.

Niestety, gdy skóra wrażliwa zetknie się z czynnikami drażniącymi ją, reaguje swędzeniem, pieczeniem, czerwienieniem, a czasem nawet mniej lub bardziej bolesną wysypką. Taką reakcję potęguje niewystarczające nawilżenie skóry lub uszkodzenie warstwy ochronnej naskórka zwanej płaszczem hydrolipidowym. Niebagatelne znaczenie mają zatem kosmetyki chroniące skórę wrażliwą przed nadmierną utratą wody. Krem nawilżający do twarzy i balsam ochronny do ciała to preparaty kosmetyczne, które trzeba mieć zawsze pod ręką, bo to one złagodzą nieprzyjemne objawy podrażnienia, które mogą wystąpić praktycznie w każdej chwili.

Jak pielęgnować cerę wrażliwą?

W przypadku skóry wrażliwej niezwykle ważna jest odpowiednia higiena i pielęgnacja. Do codziennego oczyszczania twarzy, gdzie skóra jest niezmiernie wrażliwa, absolutnie nie można używać wody i mydła. Twarz należy oczyszczać płynem lub mleczkiem micelarnym. Płyn polecany jest do wrażliwej skóry tłustej i mieszanej. Z kolei mleczko, ze względu na swoje właściwości nawilżające, jest idealnym kosmetykiem do demakijażu i oczyszczania skóry suchej i przesuszonej.

Nawilżanie ma ogromne znaczenie w przypadku każdego rodzaju skóry, a w przypadku skóry wrażliwej to znaczenie wzrasta kilkukrotnie. Krem nawilżający trzeba mieć zawsze pod ręką, bo nieprzyjemne objawy mogą się nasilać kilkukrotnie w ciągu dnia, a dobry kosmetyk będzie je skutecznie łagodził. Do dyspozycji należy mieć także dobry balsam do ciała, bo przecież cała skóra narażona jest na podrażnienia, a gdy jest przesuszana, to i podrażnienia bywają bardziej uciążliwe. Balsam skutecznie nawilży skórę i należy go stosować po każdej kąpieli.

Najlepszy krem nawilżający dla cery wrażliwej

W pielęgnacji skóry wrażliwej ogromną rolę odgrywa krem nawilżający do twarzy. Najlepiej sprawdzają się kosmetyki o lekkiej konsystencji wodno-żelowej, bo szybko się wchłaniają, błyskawicznie łagodząc w ten sposób ewentualne podrażnienia. Należy wybrać krem nawilżający zawierający składniki aktywne wspomagające zatrzymywanie wody w naskórku, takie jak chociażby kwas hialuronowy. Warto też wybierać kremy, które chronią skórę przez długi czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here