Narzędzia w zakładzie fryzjerskim

0
2679
Narzędzia w zakładzie fryzjerskim

Fryzjer to zawód z przyszłością. Jak i zawód dający utrzymanie już dziś. Ponieważ salony fryzjerskie oblegane są przez osoby chcące podciąć włosy, pofarbować, ułożyć, wyprostować lub pokręcić. Fryzjer jest rzemieślnikiem należącym do grupy usługowej. Gdyż swoimi umiejętnościami i wiedzą świadczy usługi na rzecz klienta. Osoby posiadające zawód fryzjera mogą znaleźć zatrudnienie w zakładzie należącym do kogoś innego. Lub mogą prowadzić własny zakład usługowy. Stwarzając miejsce pracy dla siebie, a nawet dla innych osób poszukujących zatrudnienia w fryzjerstwie.
Zakład taki, aby mógł funkcjonować musi posiadać narzędzia, którymi operuje fryzjer. Narzędzi fryzjerskich jest dużo i są one bardzo zróżnicowane pod względem przydatności. Zróżnicowanie dotyczy także tego, jakie usługi są wykonywane w zakładzie fryzjerskim. I czy jest to zakład damski, zakład męski, czy zakład damsko-męski.
Do podstawowych narzędzi fryzjerskich należą grzebienie fryzjerskie, nożyczki fryzjerskie, maszynki do włosów, szczotki, żelazka do ondulacji, pędzle do farbowania, wałeczki fryzjerskie, klipsy, suszarki. Dużo zostało wymienione, lecz to jeszcze nie wszystko, co powinien posiadać zakład fryzjerski.
Aby zostać fryzjerem trzeba posiadać umiejętności, które predysponują do tego zawodu. Koniecznie trzeba być zręcznym, dynamicznym, zainteresowanym swoim zawodem, mieć dobre zdrowie, posiadać pogodne usposobienie, być kontaktowym. Każdy z wymienionych czynników jest ważny w tym zawodzie.
Zręczność i dynamiczność pozwala na szybsze wykonywanie czynności zawodowych. Fryzjer posiadający te umiejętności w krótkim czasie potrafi wykonać odpowiednie strzyżenie włosów, układanie, czy koloryzację. Dzięki czemu klient nie traci czasu, a zakład więcej zarabia. Bo nie ma nic gorszego, jak powolny fryzjer, który godzinami robi na przykład balejaż, czy ondulację. Zręczność fryzjera zapobiega również niemiłym incydentom, jakim może być np. zacięcie ciała lub poparzenie klienta.
Bardzo ważne jest również to, aby fryzjer lubił to, co robi. Gdy fryzjer jest zainteresowany swoim zawodem, to nieustannie się dokształca. Jest ciekawy nowej wiedzy, którą mógłby wykorzystać w pracy. Ogólnie jest kreatywny, co wpływa na jakość jego pracy. Ponadto do każdego klienta podchodzi z zainteresowaniem i stara się sprostać jego wymaganiom, aby na końcu podziwiać efekt swojej pracy. Natomiast, gdy nie byłby niezainteresowany swoim zawodem, to wykonywałby ją byle jak i tracił klientów.
Kandydat na fryzjera powinien odznaczać się dobrym zdrowiem, ponieważ praca fryzjera, to wielogodzinne stanie na nogach. Konieczność posiadania sprawnych rąk, którymi pracuje. Jak i dobra kondycja całego ciała. Zdrowe ciało gwarantuje, że nie będzie on szybko zmęczony i po kilku godzinach niezdolny do pracy. Nie może również posiadać alergii na środki chemiczne, z którymi przyjdzie mu się stykać w salonie fryzjerskim.
Posiadanie pogodnego usposobienia i umiejętność komunikacji, to bardzo ważne cechy w każdym zakładzie usługowym. A więc w salonie fryzjerskim również. Pogodne usposobienie jest ważne z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest ten, że fryzjer nie może odstraszać klientów swoim opryskliwym i nerwowym zachowaniem. Po drugie w zakładzie fryzjerskim bywają różni klienci. I czasem potrafią wyprowadzić z równowagi. Wtedy prawdziwy profesjonalista utrzyma swoje emocje na wodzy. Będzie asertywny, ale nie chamski wobec klienta. Natomiast umiejętność konwersacji sprawia, że klient czuje się ważny. Jednak fryzjer nie powinien być gadułą. Ponieważ nie każda osoba przychodząca do fryzjera lubi rozmawiać. Są klienci, którzy podczas zabiegów fryzjerskich wolą się wyciszyć i odpocząć.
Zawód fryzjera i zawód stylisty fryzur, to zawody do siebie podobne pod tym względem, że jeden i drugi zajmuje się włosami. Lecz istnieje między nimi różnica. Stylista fryzur zajmuje się układaniem fryzur. A więc doradza, dopasowuje, układa włosy. Natomiast fryzjer strzyże i robi wiele innych rzeczy, które są wymienione wyżej. Fryzjer może również doradzać i układać fryzury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here