Preparat do dezynfekcji rąk – co należy wiedzieć?

W czasach dzisiejszej epidemii w sposób szczególny dbamy o naszą higienę. Nic dziwnego, bowiem choroby stają się coraz niebezpieczniejsze, a my robimy wszystko, aby zadbać o nasze zdrowie. Z pewnością istotny okaże się preparat do dezynfekcji rąk, dzięki któremu w każdej chwili pozbędziemy się niechcianych bakterii i drobnoustrojów. Jak dokładnie działają środki dezynfekujące? W jaki sposób poprawnie dezynfekować dłonie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule, do którego lektury serdecznie zapraszamy.

Jak działa preparat do dezynfekcji rąk?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że głównym składnikiem tego typu substancji jest alkohol etylowy, ewentualnie benzylowy bądź izopropylowy. Tego typu środku zawierają nawet 85% alkoholu, dzięki czemu możemy liczyć na ich całkowitą skuteczność. Co ciekawe, wykazują działanie bakteriobójcze zarówno na bakterie Gram-dodatnie, jak i Gram-ujemne, a także działanie grzybobójcze. Pomimo, że preparat do dezynfekcji rąk jest tolerowany przez naszą skórę, to jednak alkohol, który zawierają, skutecznie wysuszają skórę dłoni. Dlatego też niektóre z nich posiadają dodatkowe składniki, które mają za zadanie łagodzić i nawilżać, jak chociażby gliceryna, aloes, a nawet witaminy.

W jaki sposób poprawnie dezynfekować swoje dłonie?

Wbrew pozorom nawet podczas dezynfekcji rąk popełniane są karygodne błędy, których należy unikać. Nie da się ukryć, że to właśnie dłonie są zdecydowanie największym nośnikiem zarazków. Mówi się o tym, że około 80% infekcji wywołane są przez nieodpowiednią higienę rąk, co daje zdecydowanie wiele do myślenia. Właśnie dlatego już od najmłodszych lat zarówno w domach, jak i w szkołach uczy się dzieci, aby regularnie i wielokrotnie myć ręce. Jeśli jednak nie mamy dostępy do wody i skutecznego mydła, warto skorzystać z preparatu do dezynfekcji rąk. Oczywiście stosując go, należy przestrzegać wszelkich zaleceń producenta. Z reguły na opakowaniu widnieje informacja na temat rekomendowanych dawek preparatu. Dodatkowo jesteśmy informowani o tym, jak długo powinniśmy mieć go na dłoni. W sposób szczególny należy pamiętać o tym, że preparat do dezynfekcji rąk koniecznie trzeba nakładać na suchą skórę, bowiem w przypadku mokrej, wilgotnej skóry mamy do czynienia z rozcieńczeniem substancji. W konsekwencji będzie ona znacznie mniej skuteczna i może okazać się, że tak naprawdę nasza ochrona nie jest dostateczna. Tak więc preparat do dezynfekcji rąk okazuje się niezwykle ważny dla osób, które dbają o swoje zdrowie w sposób szczególny.