KONTAKT PLATFORMA E-LEARNINGOWA

Trychologia dla kosmetyczek – nowoczesne techniki diagnostyczne poszerzające kompetencje

Kompetencje: Kurs przedstawia najnowszy stan wiedzy na temat funkcjonowania skóry głowy i włosów z punktu widzenia ich upiększania i pielęgnacji. Szczegółowo omawia budowę i fizykochemię włosa, tłumaczy możliwości oddziaływania składników kosmetyków ze strukturami włosa. Przedstawia najnowszy stan wiedzy na temat procesów wzrostu włosa i możliwości ich regulacji (stymulacja wzrostu włosów, terapia łysienia itp.).

Celem kursu jest nabycie umiejętności praktycznych w zakresie: oceny stanu włosów i skóry głowy (elementy trychologii). Materiał kursu jest oparty na najnowszych doniesieniach naukowych, łączy je z praktyką dzięki interaktywnym zajęciom warsztatowym i laboratoryjnym.

Ilość godzin w programie: 48h

Lokalizacja: ul. Drawska 27, 02-202 Warszawa

W programie:

1. budowa i fizjologia owłosionej skóry głowy i włosów
    • aparat włosowo-łojowy,
    • macierz włosa,
    • korzeń i trzon (łodyga) włosa,
    • gruczoły łojowe – budowa i fizjologia
  2. choroby skóry owłosionej głowy
    • najczęstsze choroby owłosionej skóry głowy spotykane w praktyce fryzjerskiej,
    • współpraca z dermatologiem
  3. wzrost włosów, przerzedzenie włosów i łysienie
    • fizjologia wzrostu włosów,
    • mechanizmy utraty włosów,
    • zmiany odwracalne i nieodwracalne,
    • najnowszy stan wiedzy dot. utraty włosów
  4. choroby włosów w schorzeniach ogólnoustrojowych
    • obraz kliniczny skóry głowy i włosów w przebiegu chorób wewnętrznych,
    • możliwości interwencji i działań fryzjera
  5. diagnostyka trychologiczna – warsztaty
    • praktyczna nauka wykonywania badania trychologicznego z wykorzystaniem kamery trychologicznej,
    • analiza i dyskusja przypadków,
  6. metody i możliwości wpływania na wzrost włosów
    • profilaktyka utraty włosów u kobiet i mężczyzn w zależności od mechanizmu
    • substancje czynne kosmetyczne wspomagające wzrost włosów
    • substancje czynne stosowane w terapii
    • metody fizyczne (manualne i aparaturowe)
    • metody stosowane w kosmetologii, medycynie estetycznej i chirurgii – współpraca ze specjalistami odpowiednich dziedzin
  7. analiza składów preparatów rynkowych pod kątem wpływu na wzrost włosów, nauka doboru preparatu do potrzeb klienta – warsztaty
    • nauka odczytywania składu INCI w zakresie składników czynnych wpływających na wzrost włosów i składników bazowych
    • źródła wiedzy umożliwiające samodzielną analizę – jak z nich korzystać?
    • analiza i dyskusja składu wybranych kosmetyków rynkowych
    • analiza składu i możliwości działania rynkowych suplementów diety wpływających na wzrost włosów
  8. dieta a wzrost włosów
    • czynniki dietetyczne wpływające na wzrost i utratę włosów
    • suplementacja diety w kierunku wsparcia wzrostu włosów
    • analiza i dyskusja składu wybranych suplementów rynkowych
  9. fizykochemiczne i chemiczne aspekty budowy włosów
    • zaawansowane aspekty budowy trzonu włosa, struktura osłonki i warstwy korowej
    • chemia keratyn, składników matrix warstwy korowej oraz łusek osłonki
    • „porowatość” z punktu widzenia fizykochemicznego
    • sorpcja i adsorpcja składników kosmetyków i preparatów barwiących w strukturach włosów
  10. mechaniczne, termiczne i chemiczne zniszczenia włosów
    • mechanizmy termicznego, mechanicznego i chemicznego niszczenia włosów
    • zmiany składu chemicznego włosa pod wpływem działania czynników niszczących
    • zmiana struktury makro- i mikroskopowej pod wpływem czynników niszczących
    • zmiana parametrów fizycznych włosa na skutek krótko – i długoterminowego działania czynników niszczących
  11. receptura kosmetyków do pielęgnacji włosów
    • mycie, kondycjonowanie, regeneracja, nietrwała, półtrwała i trwała ingerencja w strukturę włosa, aspekty chemiczne, fizyczne i fizykochemiczne
  12. metody pielęgnacji i regeneracji włosów – analiza składu preparatów rynkowych, nauka doboru preparatu do potrzeb klienta
    • nauka odczytywania składu INCI w zakresie składników czynnych i składników bazowych
    • źródła wiedzy umożliwiające samodzielną analizę – jak z nich korzystać?
    • analiza i dyskusja składu wybranych kosmetyków rynkowych
    • dobór kosmetyków do potrzeb klienta – zasady ogólne i analiza przypadków

Cena regularna: 4500 zł brutto

Wakacyjna promocja tylko 2700 zł!

prof. nadzw. dr n. med. Magdalena Ciupińska

Absolwentka Akademii Medycznej w Warszawie. Posiada specjalizację z dermatologii i wenerologii i z organizacji ochrony zdrowia. Doktorat obroniła w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. Odbyła szkolenie z zakresu zarządzania i ekonomiki służby zdrowia we Francji. Przez wiele lat pełniła funkcję kierownika Przychodni Konsultacyjnej przy Stołecznym Szpitalu Dermatologicznym im. św. Łazarza w Warszawie, a obecnie jest koordynatorem ds. dermatologii w SPZOZ Wola-Śródmieście. Zajmuje się dermatologią zabiegową, wideodermatoskopią i kapilaroskopią. Od wielu lat działa w Zarządzie Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Jest autorką ponad 100 publikacji i doniesień na zjazdach dermatologicznych i kosmetycznych oraz współautorką 2 podręczników dla kosmetyczek. Od 2000 roku jest profesorem WSZKiPZ; prowadzi wykłady i seminaria z dermatologii ogólnej i kosmetyki lekarskiej.

Zainteresowanych uprzejmie prosimy o wysyłanie zgłoszenie na kursy@wszkipz.pl

W przypadku uzbierania wystarczającej ilości uczestników (min. 10 osób), zaproponujemy termin realizacji kursu.

Regulamin Szkoleń