Wpływ stresu na estetykę ciała

0
2468
Wpływ stresu na estetykę ciała

Nadmiar stresu psychologicznego w obecnych czasach jednak z największych plag. Chroniczny stres nie tylko skutecznie ciągnie w dół nasze samopoczucie, ale może też sabotować inne obszary zdrowia, zwiększając ryzyko chorób uznawanych za cywilizacyjne.

Jak stres wpływa na wygląd?

Reakcja stresowa wiąże się z wyrzutem kortyzolu, do którego przylgnęło określenie hormonu stresu. Kortyzol jest bardzo potrzebnym dla nas hormonem, jednak w naszym interesie jest, by zachowywać jego fizjologiczne stężenia. Gdy ze stresem zmagamy się przewlekle, top i poziom kortyzolu jest ciągle podniesiony, a to już ciągnie za sobą szereg negatywnych następstw.

Przewlekły stres, między innymi za sprawą kortyzolu, może przyspieszać pewne procesy biochemiczne, które odpowiadają za starzenie. Badacze Ying Chen i John Lyga w 2014 roku opublikowani wyniki swoich badań, w którym podsumowują zależności pomiędzy mózgiem i skórą, a konkretnie wpływem stresu na stany zapalne i rozwój schorzeń skóry. Dowiedziono, że komórki tuczne w skórze są aktywowane stresem i zaczynają produkować wtedy czynnik prozapalne i hormony stresu. Taka aktywność komórek tucznych wiązana jest ze wzrostem ryzyka rozwoju trądziku, atopowego zapalenia skóry, świądu i łuszczycy. Chroniczny stres wpływa na skracanie telomerów i wzrost wolnych rodników tlenowych w skórze, co następnie prowadzi do uszkodzeń mitochondriów i gorszego zaopatrywania komórek skóry w energię. Stres nasila też degenerację w skórze w reakcji na naświetlanie promieniami UV. Doprowadza również do rozkładu matryc skórnych i szybszego rozwoju zmarszczek. Tym bardziej, że nadmiar glukokortykoidów (w tym kortyzolu), negatywnie odbija się na produkcji kolagenu typu I i III i elastyny. Co więcej, stres zaburza funkcję bariery skórnej i zwiększa przepuszczalność dla bakterii, zwiększając ryzyko infekcji.

Jak widać, negatywnych działań jest sporo, a jest to jedynie skrót informacji zawartych w przytoczonej publikacji.

Sposoby na stres

Z chronicznym stresem zawsze trzeba walczyć. Na szczęście mamy do dyspozycji szeroki wachlarz zabiegów i narzędzi, które mają udokumentowany wpływ na redukcję stresu i jego nieprzyjemnych następstw. Poniżej kilka ciekawszych sposobów, na które warto zwrócić uwagę.

Medytacja Mindfulness

Mindfulness inaczej nazywamy treningiem uważności. Jest to bardzo praktyczna odmiana medytacji, ponieważ nie jest oparta na klasycznym siedzeniu na poduszce w pozycji kwiatu lotosu i powtarzaniu mantry (choć formalną praktykę też można uprawiać), a za to jest praktykowana podczas codziennych czynności. Trening Mindfulness polega na w pełni świadomym doświadczaniu bodźców wewnętrznych i zewnętrznych, z którymi w danym momencie się stykamy. Na bieżąco odganiamy myśli niezwiązane z bieżącą chwilą i skupiamy się wyłącznie na tym co dzieje się tu i teraz, ale bez osądzania.

Więcej o mindfulness przeczytasz tutaj: https://grananerwach.pl/mindfulness-medytacja-trening-uwaznosci/

Spacery na terenach zielonych

Umiarkowana aktywność fizyczna zdecydowanie wspomaga kondycję mentalną, a gdy do tego dodamy kontakt z naturą i zielonym otoczeniem, to stres bardzo skutecznie ulatuje z głowy. Wiele badań wskazuje, że regularne obcowanie z naturą nie tylko zmniejsza poziom stresu, ale tez pozwala zredukować ryzyko różnego rodzaju zaburzeń psychicznych.

Floating

Floating polega na swobodnym unoszeniu się na powierzchni nasyconej wody, dzięki czemu mamy możliwość zminimalizowania napływających do nas bodźców, oczyszczenia umysłu ze zbędnych myśli i efektywnego zrelaksowania się. Regularnie powtarzane sesje floatingu mogą być efektywnym sposobem na redukcję stresu, a przy tym bardzo przyjemnym.

Suplementacja adaptogenami

Adaptogeny to substancje, które z definicji wspomagają nas w tolerowaniu różnego rodzaju stresu, ułatwiając dostosowanie się do złych warunków. Większość znanych obecnie adaptogenów to zioła wywodzące się z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej i Ajurwedy, jednak z potwierdzoną skutecznością we współczesnych badaniach. Najpopularniejsze adaptogeny to Ashwagandha, Rhodiola Rosea, Gotu Kola, Bacopa Monnieri, Tulsi, Żeń-szeń.

By zdobyć więcej informacji na temat walki ze stresem, odwiedź bloga Gra na nerwach!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here