Zbadaj bezpłatnie swój wzrok!

0
1665
Zbadaj bezpłatnie swój wzrok!

Okresowe badania wzroku są niezbędne, aby jak najdłużej zachować jego jak najlepsze zdrowie. Pomaga ono w wykryciu popularnych wad wzroku, takich jak krótkowzroczność lub dalekowzroczność, ale również w zdiagnozowaniu coraz częściej pojawiających się schorzeń, takich jak jaskra czy zaćma. Może więc pora udać się na kolejne?

Okulista czy optometrysta?

Decydując się na wykonanie badania wzroku, w pierwszej chwili należy zdecydować, kto ma je wykonać: okulista czy optometrysta? Oba te zawody zajmują się profilaktyką i opieką nad osobami z wadami wzroku. W kompetencjach obu leży wykonanie podstawowego badania wzroku, polegającego na zmierzeniu wady wzroku – krótko- lub dalekowzroczności. Na tym jednak podobieństwa pomiędzy nimi się kończą. Jakie są zatem różnice?

Okulista jest lekarzem, zajmującym się kompleksowymi badaniami wzroku. Posiada obszerną wiedzę z zakresu chorób oczu, takich jak jaskra, zaćma, zapalenie spojówek lub zapalenie rogówki. Oczywiście, lekarz okulista posiada także wiedzę z zakresu popularnych wad wzroku. Może przeprowadzać zakrojone na szeroką skalę badania.

Okulista jest uprawniony do wypisywania zlecenia na wydanie okularów o odpowiednich szkłach, a także recept na lekarstwa. Co więcej, może posiadać uprawnienia do przeprowadzania zabiegów chirurgicznych oczu.

Zakres uprawnień optometrysty jest znacznie węższy i obejmuje jedynie wady wzroku. Optometrysta nie jest lekarzem, w związku z czym nie może przepisywać leków ani decydować o postępowaniu w przypadku chorób oczu. W jego kompetencjach leży jedynie przeprowadzania badania ostrości wzroku i dobieranie odpowiednich szkieł korekcyjnych: okularów lub soczewek kontaktowych.

Zajmując się korekcją wad wzroku i problemów z akomodacją, optometrysta często jest w stanie pomóc w rozwiązaniu problemów nie tylko ze wzrokiem, ale również takich, jak nawracające bóle głowy. Mogą one być bowiem efektem źle skorygowanych wad.

Dodatkowa korzyść z udania się do optometrysty to brak kolejki. Badanie wzroku w salonie optycznym z reguły można wykonać od ręki, co jest doskonałą alternatywą względem długich kolejek do lekarzy. Często jest też ono wystarczające jako badanie profilaktyczne lub mające na celu zmianę szkieł korekcyjnych.

Przebieg badania

Każde badanie, czy to wykonywane przez lekarza okulistę, czy przez optometrystę, powinno zacząć się od obszernego wywiadu z pacjentem. Kolejnym etapem jest przeprowadzenie badania wzroku sprawdzające ostrość widzenia, między innymi badanie komputerowe (z wykorzystaniem refraktometru). Przeprowadzane są także tradycyjne testy subiektywne, opierające się na odczytywaniu przez pacjenta symboli na tablicy, bez szkieł korekcyjnych i z ich wykorzystaniem. To jego decyzja, kiedy widzi najlepiej, przesądza o dobrze szkieł korekcyjnych.

W trakcie badania powinny być przeprowadzone także testy akomodacji oka, czyli jego dostosowywania się do widzenia na różne odległości, testy zbieżności i ruchów gałek ocznych. Warto przy tym pamiętać, że w salonach Okularium wykonywane jest bezpłatne badanie wzroku, niezależnie od decyzji i kupnie okularów lub szkieł kontaktowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here