Jak objawia się stopa cukrzycowa i jak ją leczyć?

0
1265
Nieleczona stopa cukrzycowa może skończyć się martwicą, a nawet amputacją
fot. Pixabay.com

Nieleczona cukrzyca może prowadzić do wielu powikłań i jeszcze większych zdrowotnych komplikacji. Jedną z nich jest tak zwana stopa cukrzycowa. Gdy się rozwinie, droga leczenia i proces dochodzenia do zdrowia mogą być bardzo żmudne. Jak więc rozpoznać i leczyć stopę cukrzycową?

Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/stopa-cukrzycowa-przyczyny-objawy-i-leczenie/

Stopa cukrzycowa – czym jest?

Zbyt wysoki poziom glukozy we krwi, utrzymujący się długo w naszym organizmie, ma bardzo zły wpływ na działanie naczyń krwionośnych oraz układu nerwowego. Gdy osoba chorująca na cukrzycę zaczyna obserwować, że na podeszwach jej stóp pojawiają się deformacje lub owrzodzenia, to niechybny znak, że cukrzyca typu 1 lub cukrzyca typu 2 jest już w mocno zaawansowanym stanie. Leczenie stopy cukrzycowej, zwanej też zespołem stopy cukrzycowej, należy rozpocząć jak najszybciej. Inaczej choroba doprowadzi do martwicy, a nawet amputacji stopy.

Co prowadzi do wystąpienia zespołu stopy cukrzycowej?

Gdy zbyt wysoki poziom glukozy utrzymuje się we krwi zbyt długo, w organizmie dochodzi do wielu powikłań. W pierwszej kolejności cierpią naczynia krwionośne. Stają się mniej elastyczne, podatne na miażdżycę. Miażdżyca z kolei spowalnia przepływ krwi, znacznie osłabiając ukrwienie tkanek stóp.

Poza tym osłabieniu ulegają komórki układu nerwowego w kończynach, ich włókna czuciowe nie reagują prawidłowo na zbyt wysoką lub niską temperaturę, a także odczuwanie bólu. Wskutek tego stopa ulega wielu deformacjom. Dodatkowo, jeśli osoby zmagające się z cukrzycą, cierpią także na otyłość, nadciśnienie i zaburzenia gospodarki lipidowej, ryzyko pojawianie się stopy cukrzycowej wzrasta.

Jak leczyć stopę cukrzycową?

Przede wszystkim regularnie i podchodząc poważnie do tego tematu. Pomogą zarówno środki farmakologiczne, ale też przede wszystkim wyrównanie poziomu glukozy we krwi i utrzymywanie go na stałych wartościach. Stąd niezbędna w leczeniu stopy cukrzycowej jest prawidłowo skonstruowana dieta – taka, które wyreguluje metabolizm tłuszczów i węglowodanów. Jeśli osoba chora na cukrzycę zmaga się również z zaburzeniami gospodarki lipidowej, nią także trzeba się zająć, aby skutecznie zwalczyć zespół stopy cukrzycowej.

Zobacz też: http://www.pracowniapiekna.pl/jakie-choroby-moga-wywolywac-wypadanie-wlosow/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here