Jak wybrać dobry szampon do włosów?

1987
Jak wybrać dobry szampon do włosów?

Szampony to jedne z najbardziej podstawowych kosmetyków, używanych przez wszystkich w codziennej pielęgnacji. Niby logiczne jest to, że jakoś wpływają one na wygląd i kondycję włosów, ale często jednak to nie właściwości tych preparatów stają się głównym kryterium wyboru podczas kosmetycznych zakupów. Bo co tak naprawdę sprawia, że ludzie kupują takie profesjonalne szampony, a nie inne? Oczywiście cały marketing, który nakłania sprzedaż i potrafi zachęcić niemalże każdego potencjalnego klienta do sięgnięcia po produkt kosztujący nawet kilkukrotnie więcej od jego przeciętnego odpowiednika. Producenci preparatów kosmetycznych bardzo dobrze znają te wszystkie sprzedażowe sztuczki i potrafią je efektywnie wykorzystywać. Zamiast umieszczać substancje w szarych i smętnie wyglądających opakowaniach, zaskakują klientów wielobarwnymi pudełeczkami o kształcie serduszek, gwiazdek czy jeszcze innych form. Pokrywają je błyszczącymi i lśniącymi papierami, zdobiąc to wszystko ciekawymi elementami graficznymi i całą masą dodatkowych motywów. Świetnym narzędziem reklamowym są również napisy umieszczane na opakowaniach produktu. Wystarczy bowiem zaznaczyć, że jest to „szampon profesjonalny”, aby klient od razu uznał go za wyrób z wyższej półki i tym samym był skłonny zapłacić za niego trochę więcej. Na takie sztuczki łatwo można się nabrać. Na co zatem rzeczywiście trzeba zwracać uwagę, wybierając w sklepie najlepsze szampony do włosów?

Każdy szampon musi poradzić sobie z wykonaniem wielu zadań w jednym czasie. Główną jego rolą jest oczyszczanie kosmyków. Usuwa z nich kurz, zanieczyszczenia, pył i pozostałości preparatów stylizacyjnych (pianki, lakiery i żele), aby nie przeniknęły one do ich głębszych warstw i nie zaszkodziły ich strukturze. Poprzez zastosowanie dobrego szamponu można oczyścić i włosy, i samą skórę głowy. Dzięki temu przedostaje się do niej większa ilość powietrza, a skóra może po prostu oddychać, co pozwala jej m.in. stymulować cebulki włosów do szybszego działania. Nie każdy szampon będzie jednak dobry dla wszystkich. Kosmetyki tego rodzaju dzieli się już na kilka kategorii, a w każdej z nich znajdują się preparaty przystosowane do pielęgnacji i oczyszczania innego typu kosmyków. Jeżeli człowiek nieodpowiednio dobierze je do swoich potrzeb, może się potem okazać, że włosy tuż po wziętym prysznicu będą wyglądać jeszcze gorzej niż wcześniej – staną się mocno oklapnięte i zaczną przylegać mocno do samej skóry twarzy. Niektóre szampony mają też tak mocny skład i intensywne działanie, że potrafią poważnie podrażnić delikatny naskórek, wywołując na nim nawet typowe reakcje alergiczne. Jak zatem mądrze kupować profesjonalne szampony? W jaki sposób dopasowywać je do typu skóry głowy i rodzaju samych włosów/

Każdy preparat kosmetyczny powinien zostać dokładnie opisany przez swojego producenta. Jeżeli więc potencjalny klient ma świadomość tego, w jakiej kondycji są teraz jego włosy i jaki tym ma jego skóra na głowie, może w ciągu kilku minut drogą eliminacji wybrać dla siebie preparat o doskonałych właściwościach. Wystarczy po prostu zacząć patrzeć na opakowania kosmetyków. Skoro muszą być one opisane, zawsze pojawią się na nich informacje dotyczące specyfikacji produktu. Klient wyczyta z nich, do jakiego typu włosów przeznaczony jest wybrany szampon – czy do tych mocno przetłuszczających się, czy do tych farbowanych, czy do tych zniszczonych stylizacją i mocno rozdwajających się. Warto też spojrzeć na to, z czego taki kosmetyk w ogóle się składa. Jego działanie będzie wynikać z tego, co właściwie dodał do niego sam producent. A mimo iż taki SLS, czyli jeden z najpopularniejszych składników występujący niemalże we wszystkich szamponach, potrafi cudownie upiększyć włosy, wygładzając pasma i jednocześnie nadając im efektownej objętości, to jednak używany codziennie może osłabiać i niszczyć włosy od wewnątrz. Profesjonalne szampony coraz częściej tworzone są więc w oparciu o naturalne substancje. W żadnym wypadku nie zaszkodzą one ani włosom, ani skórze głowy.