Stylistką rzęs może zostać osoba, która ukończy odpowiednie kursy stylizacji rzęs. Oferta kursów jest szeroka i różnorodna. Przed dokonaniem wyboru warto zasięgnąć opinii osób, które dany kurs odbyły. Stylistką może zostać osoba, która też, przede wszystkim, interesuje się kosmetyką i chce rozpocząć profesjonalną pracę w zakresie stylistyki rzęs. Jednocześnie osoba taka powinna być otwarta na nowości, ponieważ zawód ten wymaga nieustannych szkoleń, ponadto cierpliwa i systematyczna.
Skąd wywodzi się stylista rzęs? Historia przedłużania rzęs
Już setki lat temu kobiety chciały przedłużać rzęsy, a jedną z pierwszych, która to robiła była Kleopatra (doklejała fragmenty włosów lub sierść zwierząt). Próby stylizacji rzęs pojawiły się też w teatrze – na potrzeby ról. Miało to miejsce pierwszy raz w 1916 roku, kiedy to reżyser D.W. Griffin stworzył film „Nietolerancja”. Sztuczne rzęsy pojawiły się w latach 50. XX wieku i nosiła je Marylin Monroe. Był umocowane na pasku. Metodę 1:1 w stylistyce rzęs stworzono w 2003 roku i była to prawdziwa rewolucja. Dziś metod stylizacji jest znacznie więcej.
W jaki sposób zdobyć potrzebne kwalifikacje?
Aby zostać stylistką konieczne jest ukończenie kursu stylizacji rzęs. W ramach szkoleń przyszli styliści nabywają umiejętności ich przedłużania. M.in. metodami 1:1, które są podstawą wiedzy i muszą zostać dokładnie opanowane, by móc poznawać inne techniki. Wraz ze zdobywaniem doświadczenia stylistka pozyskuje nowe umiejętności w zakresie bardziej innowacyjnych technik przedłużania rzęs, takich jak: przedłużanie rzęs metodami 2D-3D, Volume Russian Style, Kim Camellia, Blink & Express, a także stylizacja dolnych rzęs oraz rekonstrukcja i odbudowa rzęs. To niezbędne umiejętności, jakie musi opanować każda stylistka rzęs.
Jakie dostępne są rodzaje szkoleń? Które wybrać?
Istnieje wiele rodzajów szkoleń w zakresie stylistyki rzęs. Wśród nich znajdują się:
- szkolenia dla początkujących osób, które uczą i przygotowują do zawodu
- szkolenia dla osób, które chcą nauczyć się nowych metod przedłużania rzęs, w tym szkolenia ze stylizacji rzęs z wykorzystaniem metod objętościowych, które stanowią krok w stronę rozwoju zawodowego;
- kurs instruktorski przedłużania rzęs dla profesjonalnych stylistów rzęs.
Wybierając szkolenia warto kierować się posiadanymi umiejętnościami. Dla osób początkujących konieczne będzie opanowanie podstaw i zdobycie praktyki. Z kolei dla tych, którzy już pracują jako styliści, poleca się szkolenia bardziej zaawansowane, np. szkolenia ze stylizacji rzęs z wykorzystaniem metod objętościowych.
Gdzie szukać wykwalifikowanych instruktorów?
Dobrych stylistów i instruktorów można znaleźć na kursach i szkoleniach organizowanych przez producentów sztucznych rzęs. W Polsce liderem jest Noble Lashes. Inwestując w takie szkolenie zyskujemy pewność, że prowadzą je właściwi fachowcy i profesjonaliści w tym zawodzie.
Co jest niezbędne do pracy styliście rzęs?
Do pracy styliście potrzebne jest właściwe łóżko, a także: lampa, nawilżacz, osuszacz oraz odpowiednie produkty i akcesoria do stylizacji rzęs. Stworzenie własnego gabinetu wymaga posiadania odpowiednich środków.
Jaka może być ścieżka rozwoju stylisty rzęs?
Osoba, która interesuje się kosmetyką i chce się rozwijać może po ukończeniu kursu nadal zdobywać nowe umiejętności. Istnieje wiele kursów, które dają możliwości zostania profesjonalnym stylistą i zarabiać znaczące kwoty. Ważna jest ciągła nauka i poznawanie nowych trendów.
Stylista rzęs – zarobki
Zarobki początkującego stylisty, także będącego na praktykach, nie są duże. Z czasem, jednak znacznie one wzrastają, a fachowy stylista może zarabiać nawet ok. 10 tys. zł. miesięcznie. Wiele zależy od umiejętności i stopnia rozwoju zawodowego.