Kartacz do brody — do czego służy i jaki wybrać?

0
209
Kartacz do brody

Szczotkowanie brody to jeden z niezbędnych etapów jej pielęgnacji. Aby zarost był schludnie ułożony i zadbany, jego czesanie powinno stać się nawykiem każdego posiadacza brody czy wąsów. Szczotki do brody występują w wielu różnych rodzajach i formach. Jedną z nich są kartacz do brody. Dowiedz się więcej — zapraszamy!

Co to jest kartacz do brody?

Kartacz do brody to charakterystyczny typ szczotki do zarostu, o opływowym, zwykle elipsoidalnym kształcie. Kartacz do brody nie posiada rączki typowej dla zwykłych szczotek, co powoduje, że trzyma się go w inny sposób i użytkuje nieco inaczej niż podczas klasycznego czesania. Niewielki, dopasowany do dłoni uchwyt sprawia, że kartacze do brody działają nieco jak przeczesywanie i układanie brody palcami, znacznie usprawniając ten proces.vKartacze do brody występują również w dużych rozmiarach, zawsze jednak charakteryzują się rozpoznawalnym kształtem i brakiem rączki z uchwytem. Wygoda użytkowania i precyzja z dokładną kontrolą nacisku kartacza na zarost jest jednym z powodów, dla których posiadacze zarostu chętnie wybierają właśnie to akcesorium.

Jaki kartacz do brody wybrać?

Kartacz do brody służy do rozczesywania zarostu. Proces czesania oczyszcza włosy z kurzu i innych zabrudzeń, pozwala rozprowadzić cząsteczki pasty lub olejków pielęgnacyjnych i ułożyć brodę tak, by wyglądała estetycznie. Regularnie szczotkowany zarost wygląda lepiej także z powodu pobudzania krążenia w skórze twarzy podczas zabiegów pielęgnacyjnych, co pozytywnie wpływa na kondycję włosów i przyspiesza ich wzrost. Włosie naturalne może mieć różną twardość i w jej doborze należy kierować się zasadą — im delikatniejszy zarost, tym bardziej miękka szczotka. Twarde, grube włosie może podrażnić delikatną skórę posiadacza lekkiego zarostu, a zadaniem kartacza ma być jedynie delikatne pobudzanie krążenia krwi w cerze podczas czesania, a nie szorowanie jej. Bardzo twarde, szorstkie włosie świetnie sprawdzi się przy grubym zaroście wymagającym większej siły przy rozczesywaniu. Kartacze z włosia naturalnego, z drewnianym grzbietem źle znoszą wilgoć. Kartacz czyścimy suchym pędzlem do golenia lub grzebieniem, ewentualnie talkiem kosmetycznym lub suchym szamponem w sprayu. Dodatkowo warto po każdym użyciu otrząsnąć kartacz uderzając nim o płaską powierzchnię, na przykład o blat, by pozbyć się kurzu, zanieczyszczeń i martwego naskórka osadzającego się na włosiu. Raz na kilka tygodni można spryskać włosie spirytusem i osuszyć ręcznikiem papierowym.

Kartacz do brody — naturalny a syntetyczny

Kartacze do brody mogą, podobnie jak inne szczotki być wyprodukowane z materiałów syntetycznych lub naturalnych. Pozytywny i wciąż trwający trend na naturalne produkty i akcesoria do pielęgnacji sprawił, że wielu użytkowników wybiera szczotki i kartacze do brody stworzone z włosia naturalnego, z grzbietem wykonanym z drewna (dębowego, rzadziej bukowego lub drewien egzotycznych). Naturalne włosie wykorzystywane w produkcji szczotek doceniane jest za swoje właściwości antystatyczne i pielęgnacyjne. Włosie dzika, z którego najczęściej wykonane są naturalne kartacze do brody domyka łuski włosa, nie łamie zarostu oraz nie niszczy jego struktury. Szczotki i kartacze do brody wykonane z włosia syntetycznego działają równie sprawnie, mogą jednak wpływać na elektrostatykę zarostu, co można zniwelować, nakładając kilka kropel olejku do brody przed szczotkowaniem. Szczotki syntetyczne są łatwiejsze w czyszczeniu niż wykonane z włosia naturalnego. Będą jednak odpowiednie dla wegan i przeciwników wykorzystywania materiałów odzwierzęcych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here