Usta u każdego człowieka znajdują się w bardzo ważnym rejonie twarzy. Ich wygląd ma duże znaczenie co do wizerunku jak i wdzięku. Niekiedy zdarzyć się mogą zbyt wąskie lub niekształtne usta, które w znaczący sposób szpecą twarz. Poza tym utrzymanie ust w dobrej kondycji nie jest takie proste, gdyż z wiekiem tracą one blask, jędrność i piękny kształt.
Powiększenie sobie ust kwasem hialuronowym to jedna z najczęściej wykonywanych metod, w celu upiększenia zaistniałych dysproporcji.
Preparat ten jest naturalnym składnikiem tkanki łącznej, tak naprawdę nie będący kwasem chemicznym. Jest to bowiem cukier złożony, który jest syntetyzowany przez fibroblasty skóry i w niej zlokalizowany jest w dużej ilości. Jego zadaniem jest wzmacnianie wytrzymałości tkanki łącznej, regulowanie procesów zapalnych, gojenie się ran, ochrona przed szkodliwym wpływem wolnych rodników oraz nawilżenie tkanek. Dużą wartością kwasu hialuronowego jest nieograniczona zdolność do wiązania wody w ilościach od tysiąca do czterech tysięcy razy przekraczającego jego masę.
Ilość tego kwasu w organizmie maleje wraz z upływem lat. U człowieka po czterdziestym roku życia jest go pięćdziesiąt procent mniej, niż u osoby dwadzieścia lat młodszej.
Po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego następuje wypełnienie ust, a co za tym idzie stymuluje on produkcję kolagenu, który nadaje ustom objętości oraz sprężystości. Wstrzyknięcie w usta kwasu hialuronowego powoduje: zwiększenie objętości ust, chęć skorygowania asymetrii ust, wyrównanie dysproporcji między górną i dolną wargą, ujędrnienie ust, poprawę kolorytu ust, zniwelowanie oznak starzenia oraz nawilżenie ust i zapobieganie ich pierzchnięciu.
Przeciwwskazaniem do wykonania tego zabiegu jest: ciąża i okres karmienia piersią, miesiączka, opryszczka, choroby układu immunologicznego, uczulenie bądź nadwrażliwość na preparaty zawierające kwas hialuronowy oraz tendencja do blizn przerostowych.
Zabieg powiększenia ust kwasem hialuronowym, jak każdy inny zabieg w medycynie estetycznej wymaga konsultacji lekarskiej, przeprowadzenia wywiadu oraz wyeliminowania ewentualnych przeciwwskazań. Ze strony pacjenta wymogiem niezbędnym jest zakaz stosowania aspiryny, która może spowodować nasilenie się krwawienia w miejscu wkłucia. Warto także przed siedem dni przed wykonaniem zabiegu zażywać witaminę C oraz rutynę, w celu uszczelnienia naczyń krwionośnych. Osoby, które nadużywają nikotyny muszą ograniczyć palenie, w celu dotleniania tkanek i przyspieszenia procesów związanych z gojeniem się. Na 24 godziny przed zabiegiem nie należy spożywać jakiegokolwiek alkoholu, korzystać z sauny, solarium czy też uprawiać innego sportu fizycznego.
Zabieg powiększania ust rozpoczyna się poprzez zmycie makijażu, pełną dezynfekcję oraz schłodzenie ust lodem. Następnie miejsce takie jest poddawane znieczuleniu. Kluczowym efektem zabiegu będzie dokładne określenie kształtu ust. Lekarz prowadzący zabieg następnie dokonuje wstrzykiwania kwasu hialuronowego.
Na potrzeby wykonania prawidłowego zabiegu usta zostają podzielone na cztery domyślne kwadranty, prawy i lewy górny i prawy i lewy dolny. Kolejność, w jakiej dokonuje się wstrzykiwania jest następująca: najpierw wypełnienia się kwasem hialuronowym kwadrant prawy górny ust, potem po kolei lewy górny, lewy dolny i na samym końcu prawy dolny.
Podczas wprowadzeniu kwasu hialuronowego w głąb wargi, należy wykonać masaż w celu wymodelowania ust i równomiernego jego rozmieszczenia, co poprawi w znacznym stopniu proces wygładzenia wszelkich nierówności. Masaż taki może przyczynić się do działania przeciwbólowego. Końcowym etapem tego zabiegu będzie ponowne chodzenie miejsc spowodowanej iniekcją kwasu hialuronowego. Zabieg ten może trwać około 20 minut.
Bezpośrednio po wykonaniu tego typu zabiegu, należy nieprzerwanie lekko schładzać okolice ust, w celu utrzymania reakcji tkanki na możliwie niskim poziomie. Dobę po tym zabiegu warto także zadbać o przemywanie poprzez dezynfekcję nakłuwanych miejsc i unikać dotykania tych okolic, żeby nie doszło do ich zabrudzenia. Po pewnym czasie mile widziany jest delikatny masaż ust czystymi rękami, w celu zapobiegania zbijaniu się kwasu hialuronowego.
Przez najbliższy tydzień po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego nie wolno nadmiernie uciskać w okolicy skóry, która była poddana zabiegowi. Odradza się także stosowania wszelkiego rodzaju szminek,pomadek, błyszczyków czy kremów. Dobrze byłoby zrezygnować z picia różnego typu gorących napojów. W kolejnych tygodniach po tym zabiegu, trzeba unikać nadmiernego zimna, gorąca, przebywania na słońcu oraz trzeba zrezygnować z korzystania z sauny czy solarium.
Ostateczny kształt ust powinien być dokładnie taki, jaki życzyła sobie tego dana pacjentka. Aby mieć pewność dużego profesjonalizmu podczas takiego zabiegu, warto skorzystać z usług doświadczonych na rynku naszym gabinetów, które posiadają w swoim składzie samych fachowców. W obawie przed niepożądanym efektem powiększenia ust, istnieje bowiem możliwość wykonania zabiegu stopniowo i to w kilku etapach.
Efekt powiększonych ust może utrzymywać się od kilku do kilkunastu miesięcy. Czas ten ma związek z rodzajem zastosowanego preparatu, jego gęstości, głębokości i genetyki pacjenta.
Zabieg powiększania ust jest w dzisiejszych czasach bezpiecznym procesem medycznym. Możliwe powikłania to najczęściej: swędzenie, krwiaki, zaburzenie odczuwania, nadmierna pigmentacja oraz przebarwienia skóry.