Szampony przeciwłupieżowe

0
2557
Szampony przeciwłupieżowe

Łupież jest bardzo uciążliwą przypadłością. Z łupieżem zmagają się zarówno osoby młode, starsze, kobiety i mężczyźni. Co ważne, łupież często pojawia się także na włosach dzieci w wieku od kilku do kilkunastu lat.
Należy pamiętać, że łupież to po prostu łuszczący się naskórek głowy. Nie jest on niebezpieczny dla zdrowia, ale powoduje uciążliwy świąd, a także ogromny dyskomfort, gdyż jest on zauważalny szczególnie na rudych i ciemnych włosach. Często zauważyć można go również na odzieży, na przykład w okolicy ramion czy też na kołnierzyku, ponieważ suchy łupież bez trudu spada z włosów. Wygląda to bardzo nieestetycznie i nie powinno się tego bagatelizować. Bez wątpienia łupież należy leczyć odpowiednimi preparatami.
Bardzo skuteczne w wielu przypadkach są szampony przeciwłupieżowe.
Specjalistyczne szampony ograniczają wydzielanie łoju, co pozwala ograniczyć nadmierne łuszczenie się naskórka. Preparaty dostępne są w aptekach, drogeriach oraz w wielu sklepach internetowych. Produkty te są tanie, zazwyczaj opakowanie kosztuje kilkanaście, lub kilkadziesiąt złotych, a opakowanie wystarcza na jedną, pełną kurację. Preparaty te często dostępne są również w pojedynczych saszetkach, które są bardzo wygodne w użytkowaniu. Warto początkowo umyć włosy tradycyjnym szamponem, a następnie po obfitym spłukaniu włosów wodą należy nanieść na włosy i skórę głowy szampon przeciwłupieżowy. Dokładnie trzeba go wmasować przede wszystkim w skórę głowy, gdyż tam znajduje się najwięcej łupieżu. Coraz częściej spotkać można także przeciwłupieżowe odzywki i olejki do włosów, które również są bardzo skuteczne.
W przypadku małych dzieci przed użyciem konkretnego produktu trzeba dokładnie zapoznać się z instrukcją na opakowaniu, gdyż nie wszystkie produkty są bezpieczne dla delikatnej skóry najmłodszych.
Po całkowitym wyleczeniu łupieżu warto jeszcze przez pewien czas myć włosy szamponem przeciwłupieżowym, który będzie działał zapobiegawczo.
Gdy łupież jest bardzo nasilony, a dodatkowo na skórze głowy pojawiają się różnego rodzaju stany zapalne w postaci wyprysków i drobnych ran, warto udać się na konsultację do dermatologa. Specjalista oceni stan skóry głowy oraz rozpocznie leczenie specjalnymi produktami. Takie produkty przeważnie dostępne są na receptę. Często specjalista może zalecić stosowanie specyfiku na bazie naturalnych składników, które będą odpowiednie dla małych dzieci.
Łupież może pojawić się także w sytuacji gdy odporność organizmu jest znacznie obniżona, z powodu niedoboru cynku oraz u osób, których włosy mają tendencję do przetłuszczania. Często pojawia się on u nastolatków, ponieważ w czasie dojrzewania produkcja łoju jest zwiększona.
Powstawanie łupieżu powodują również niektóre drożdże bytujące na skórze głowy.
Warto rozpocząć intensywne leczenie gdy tylko wystąpią pierwsze objawy łupieżu. Regularnie należy myć włosy odpowiednim szamponem, często czyścić trzeba również szczotki, grzebienie i gumki do włosów, gdyż zanieczyszczenia które osadzają się na tych przedmiotach znacznie przyspieszają przetłuszczanie się włosów.
Do mycia szczotek i gumek do włosów warto użyć szamponu do włosów i wyszorować je dokładnie przy pomocy czystej szczoteczki lub gąbki.
Na czas leczenia łupieżu dobrze jest zrezygnować z korzystania z suszarki. Ciepłe powietrze suszarki nadmiernie wysusza skórę głowy, co sprzyja pojawieniu się tej przykrej dolegliwości.
Łupież częściej występuje zimą, gdy wiele osób nosi czapkę, przez co skóra głowy jest bardzo przesuszona. Noszenie czapki ogranicza również dopływ powietrza i zwiększa wydzielanie łoju.
Zła higiena również powoduje pojawienie się łupieżu. Dlatego tak ważne jest regularne i bardzo dokładne mycie włosów. Bardzo ważne jest, aby po myciu włosy dokładnie spłukać z resztek szamponu i odżywki. Resztki kosmetyków pozostawione na skórze głowy mogą także spowodować pojawienie się łupieżu.
Na pojawienie się łupieżu wpływ mają także zaburzenia hormonalne, na przykład choroby tarczycy czy też zbyt wysoki poziom hormonów męskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here