Kosmetyki nawilżające – ratunek dla suchej skóry

0
2939

Kosmetyki nawilżające nie dopuszczają do wysuszenia skóry i koją podrażnienia powstałe w wyniku utraty przez nią wody.

  1. Co wysusza skórę?
  2. Jak działają kosmetyki nawilżające?

Nawilżanie skóry jest zabiegiem koniecznym, aby utrzymać ją w dobrym stanie – bez tego skóra traci swoją elastyczność (spowodowane jest to utratą wody), a tym samym starzeje się. Poza tym w wysuszoną skórę szybciej wnikają szkodliwe czynniki środowiskowe czy bakterie.

Co wysusza skórę?

Typ skóry, jaki posiadamy – sucha, tłusta, normalna, wrażliwa, mieszana – wpływa na to, jak szybko ulega ona wysuszeniu. Najbardziej odporna jest na to skóra tłusta. Natomiast największym podrażnieniom w wyniku utraty wilgoci ulegają: skóra wrażliwa, sucha i mieszana (na skroniach i policzkach). Tak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o cerę, jednak przesuszeniu może ulec także skóra na innych częściach ciała, na przykład na ramionach czy nogach (niezależnie od typu cery). Na nadmierne wysuszenie skóry mogą mieć wpływ warunki zewnętrzne, takie jak: mróz, wiatr, słońce, składniki chemiczne zawarte w detergentach czy suche powietrze (np. przez używanie klimatyzacji). A także czynniki wewnętrzne – kłopoty hormonalne, stres lub alergia na dany składnik pożywienia. Przesuszona skóra jest ściągnięta, łuszczy się, ulega podrażnieniom, swędzi, staje się zaczerwieniona i pęka. Dlatego ukojeniem, ochroną i ratunkiem dla skóry wysuszonej są kosmetyki nawilżające.

Jak działają kosmetyki nawilżające?

Zadaniem kosmetyków nawilżających jest dostarczenie skórze wilgoci, a także zatrzymywanie jej. Gdy dojdzie do podrażnień, rolą takich kosmetyków jest także odbudowa płaszcza lipidowego skóry, który chroni przed utratą wody. Wśród preparatów nawilżających i wspomagających regenerację skóry są: kremy, balsamy, olejki, mgiełki do ciała czy emulsje do kąpieli. Różnorodność form preparatów nawilżających ułatwia ich stosowanie i pozwala wybrać najbardziej odpowiadający potrzebom kosmetyk. Wszystkie preparaty skomponowane są z delikatnych składników, które nie podrażniają skóry. Niektóre kosmetyki nawilżające mają w składzie substancje łagodzące swędzenie skóry. Jeśli chodzi o skład tego rodzaju kosmetyków, to najczęstszymi komponentami są: masło shea, olejek różany, olej jojoba, wazelina, lanolina, ekstrakty z owoców i wosk pszczeli. Niektóre z tych składników, poza właściwościami nawilżającymi, regenerującymi i sprawiającymi, że skóra zatrzymuje wodę, mają także właściwości przeciwgrzybiczne i antybakteryjne.

Kosmetyki, które nawilżają i regenerują, można stosować przez cały rok. Używając ich, będziemy mieć pewność, że nasza skóra pozostanie w dobrej kondycji i obce będą jej wszelkie podrażnienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here