Olejki eteryczne i ich zastosowanie

0
347
Etja olejki eteryczne

Zima to idealny okres na poznanie relaksujących zapachów. Etja olejki eteryczne są naturalnie pozyskiwane z roślin, z całego świata (z drzew, krzewów oraz kwiatów). Tych bardziej tradycyjnych dla nas oraz zupełnie orientalnych. Olejki można uzyskać za pomocą destylacji, wyciskania lub chemicznej ekstrakcji. Świetnie sprawdzają się w aromaterapii, ponieważ są w 100% bezpieczne oraz skuteczne.

Jak wykorzystać olejki eteryczne w aromaterapii?

Właściwości prozdrowotne olejków eterycznych są znane od pokoleń. Działają one zbawiennie na wiele dolegliwości dotykających współczesnego człowieka. W aromaterapii Etja olejki eteryczne można stosować na kilka sposobów:

  • w saunach — można dodać kilka kropel olejku np. do wiadra z wodą, którą polewa się rozgrzane kamienie lub uzupełnić olejkami specjalne pojemniczki w saunach parowych.
  • do inhalacji — szczególnie podczas przeziębień i uporczywego kaszlu. Do inhalatora lub miski należy wlać gorącą wodę i dodać około 5 kropli olejku np. miętowego. Inhalacje warto przeprowadzać przez minimum 5-10 minut, aby uzyskać spodziewany efekt.
  • w aromatyzacji powietrza — z użyciem nawilżacza, dyfuzora lub kominka zapachowego. W zależności od pomieszczenia należy dodać od 5 do 10 kropli ulubionego olejku eterycznego. Używając, któregoś z wymienionych urządzeń należy olejek rozcieńczyć z wodą. Jest to świetny sposób na nawilżenie pomieszczenia oraz relaks.
  • jako dodatek do kąpieli. Do wanny napełnionej ciepłą, ale nie gorącą wodą dodajemy kilkanaście kropli olejku. Po kąpieli warto pozostały na ciele olejek delikatnie wmasować

Olejki eteryczne można też stosować na skórę. Pamiętajmy jednak, że nie mogą być aplikowane bezpośrednio na nią, bez uprzedniego rozcieńczenia np. w wodzie lub oleju roślinnym. Stosuj je do:

  • masażu aromaterapeutycznego – zmieszaj w tym celu olejki eteryczne z olejami roślinnymi. Na jedną łyżkę stołową oleju bazowego należy dodać 3-5 kropli wybranego olejku eterycznego. Taki masaż ma działanie pielęgnacyjne i głęboko relaksujące.
  • jako dodatek do kosmetyków – kilka kropli dodaj do kremu, balsamu lub toniku.

Właściwości olejków eterycznych

Etja olejki eteryczne mają szerokie zastosowanie. Oto kilka z nich:

  • Olejek z drzewa herbacianego – działa uspokajająco, antyseptycznie, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie.
  • Olejek lawendowy – działa uspokajająco i relaksująco. Przynosi ulgę przy przeziębieniu i ma działanie przeciwgrzybiczne.
  • Olejek pomarańczowy – łagodzi objawy depresyjne, napięcie nerwowe i pomaga w zasypianiu.
  • Olejek różany – pomaga na bezsenność oraz ma działanie łagodzące.

Etja olejki eteryczne zastosowane w aromaterapii pomagają na wiele dolegliwości tak, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Warto zacząć swoją przygodę z nimi właśnie teraz, kiedy spędzamy w domach więcej czasu niż zazwyczaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here