Gładka tafla długich, prostych, gładkich włosów spływających na plecy wygląda bardzo elegancko i efektownie. Z pewnością jest to marzenie wielu z nas, jednak nie każda może pochwalić się taką naturalną fryzurą. Jak można sobie pomóc uzyskać taki efekt i jaka prostownica do włosów sprawdzi się najlepiej? Zdradzamy tajniki prostych i niezniszczonych włosów.
Najlepsze sposoby na proste włosy
Jednym z najprostszych, najszybszych, i zarazem najbardziej skutecznych sposobów na proste włosy jest użycie prostownicy. Na rynku znaleźć można wiele rodzajów tego sprzętu: z powłoką teflonową, ceramiczną, ceramiczną z domieszką keratyny, diamentową, tytanową, turmalinową, lustrzaną. Warto wiedzieć, że nie jest to jedyna metoda na proste włosy. Dobrym pomysłem jest także suszenie włosów na szczotce (grubej okrągłej lub płaskiej), jak i stosowanie grubych wałków. Należy robić to z góry na dół, by domknąć łuski. Bardzo dużą popularnością cieszą się zabiegi pozwalające na uzyskanie długotrwałych efektów. Niezwykle popularne jest keratynowe prostowanie włosów, omawia je blog Normalna. Zabieg ten można wykonać zarówno w domu, jak i w salonie fryzjerskim. Po jego wykonaniu konieczna jest właściwa pielęgnacja włosów. Skoro o kosmetykach mowa, warto wiedzieć, że niektóre z olejków np. migdałowy mają właściwości wygładzające, dlatego dzięki nim możliwe będzie ujarzmienie niepokornych kosmyków. Warto także używać szczotki jonizującej do rozczesywania włosów na co dzień.
Jaką prostownicę do włosów wybrać?
Prostownice można kupić bez najmniejszego problemu zarówno w sklepach z produktami AGD, jak i hurtowniach fryzjerskich czy w Internecie. Ich szeroka oferta może przytłaczać dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas wyboru urządzenia. Kluczowym aspektem, są wspomniane wcześniej powłoki. Należy dopasować je do typu włosów. W przypadku kręconych, grubych i opornych na stylizację dobrym wyborem będą ceramiczna, tytanowa lub diamentowa, a do normalnych czy puszących się idealnie sprawdzi się każdy typ. Warto jednak pamiętać, że odradzane są prostownice teflonowe oraz pozbawione jakichkolwiek powłok. Istotny jest także rozmiar płytek – im cieńsze krótsze włosy, tym mniejsze (węższe i krótsze) płytki należy wybrać. Ważne są również moc urządzenia (minimum 100 W), zakres regulacji temperatury oraz bezpieczeństwo użytkowania sprzętu np. samoczynne wyłączanie się po upływie określonego czasu. Wiele nowoczesnych prostownic posiada szereg dodatkowych funkcji, które pozwalają na uzyskanie jeszcze lepszych efektów bez szkody dla włosów. Do najbardziej popularnych zaliczamy:
- jonizację, która pozwala na zniwelowanie elektryzowania się włosów, domyka łuski,
- ultradźwięki, dzięki którym włosy w większym stopniu będą przyswajać środki pielęgnacyjne,
- wytwarzanie pary, które wpływa korzystnie na strukturę włosa,
- prostowanie na mokro,
- podczerwień minimalizująca ryzyko przypalenia włosów.
Jak dbać o prostownicę?
O prostownicę, tak jak o każdy sprzęt elektryczny należy dbać. Ważne są unikane upadków oraz zalań, które mogą doprowadzić do całkowej awarii sprzętu. Po użyciu należy pozostawić ją na trwalej powierzchni np. kamiennej do wystygnięcia. Dodatkowo istotne jest regularne czyszczenie sprzętu. Wynika to z faktu, że wydzielane przez ludzki organizm sebum zwiększa swoje płynne właściwości pd wpływem wysokiej temperatury, przez może nie tylko przenosić się na całą długość włosa, ale i płytki prosownicy. Bardzo często pozostają na niej także resztki kosmetyków np. użytych w celach termoochronnych. Stosownie brudnego sprzętu ma wpływ nie tylko na czas i jakość jego działania, ale i stan włosów. W związku z tym prostownicę należy regularnie czyścić. Można użyć do tego roztworu wody ze spirytusem salicylowym. Bardzo dobrze sprawdzają się waciki kosmetyczne albo mikrofibra. Do trudno dostępnych miejsc warto wybrać patyczki kosmetyczne. Zalecane jest, aby urządzenie było lekko ciepłe podczas czyszczenia. Kabel musi być wyjęty z zasilania. Gdy prostownica używana jest także do kręcenia włosów, należy wyczyścić nie tylko jej płytki, ale całą powierzchnię. Sprzęt przed kolejnym użyciem powinien całkowicie wyschnąć.