Przybywa osób, które są niezadowolone z wyglądu sylwetki. Wśród metod służących poprawie wyglądu ciała najczęściej wymieniane są: dieta, aktywność fizyczna oraz odpowiednia pielęgnacja ciała w domu. Doskonałym uzupełnieniem diety i ćwiczeń są profesjonalne zabiegi modelujące sylwetkę, wykonywane w gabinetach medycyny estetycznej. Które z tych zabiegów są najbardziej polecane – o to zapytam eksperta w Klinice urody Neonia z Krakowa Karoline Grobelną.
– Jednym z najczęstszych powodów, dla których odwiedzamy gabinety medycyny estetycznej jest chęć wyszczuplenia i ujędrnienia ciała. Zabiegi odchudzające uznawane są za bardzo skuteczną metodę walki z nadmiarowymi kilogramami oraz innymi niedoskonałościami sylwetki. Czy rzeczywiście?
Medycyna estetyczna i kosmetologia dysponują dziś niezwykle skutecznymi metodami wspomagającymi walkę z niechcianą tkanką tłuszczową. Wspomagającymi – gdyż nie wystarczy ograniczyć się jedynie do wizyt w gabinecie medycyny estetycznej. Podstawą utrzymania szczupłe, zgrabnej sylwetki oraz jędrnej skóry niezmiennie jest zdrowy tryb życia. Natomiast zabiegi medycyny estetycznej doskonale wspomagają odchudzające działanie diety i ćwiczeń, intensyfikując spalanie tkanki tłuszczowej, redukując cellulit i rozstępy oraz ujędrniając skórę.
– Czy wszystkie zabiegi oferowane w gabinetach medycyny estetycznej działają w podobny sposób?
Oczywiście, że nie. Osoby zainteresowane takim profesjonalnym odchudzaniem mogą dokonać wyboru spośród metod całkowicie nieinwazyjnych, a także o minimalnym stopniu inwazyjności. Mało który specjalista poleca dziś bowiem inwazyjne metody odchudzania, np. liposukcję czy inne zabiegi wymagające długotrwałej rekonwalescencji i obciążone pojawieniem się powikłań. Nieinwazyjne oraz mało inwazyjne zabiegi modelujące sylwetkę oddziałują na tkankę tłuszczową, intensyfikując procesy jej spalania. Zabiegi te pobudzają krążenie krwi i limfy, usprawniając w ten sposób drenaż limfatyczny, a zatem odprowadzanie toksyn kumulujących się w tkance podskórnej, a także zapewniają optymalne dotlenienie i odżywienie skóry oraz tkanki podskórnej. I wreszcie – zabiegi wykonywane w gabinetach medycyny estetycznej ujędrniają skórę i zwiększają jej gęstość; taki remodeling skóry przyczynia się do zredukowania widoczności cellulitu https://neonia.com.pl/problem-zabieg/usuwanie-cellulitu/ czy rozstępów.
– Zacznijmy zatem od tych zabiegów modelujących i wyszczuplających, które są całkowicie nieinwazyjne. Jak to możliwe, że takie zabiegi docierają do tkanki podskórnej i usprawniają spalanie tłuszczu?
Aby zredukować tkankę tłuszczową, nie są wcale potrzebne inwazyjne zabiegi medycyny estetycznej, nie ma nawet konieczności przerywania ciągłości skóry. Doskonałym tego przykładem są zabiegi endermologii oraz fali akustycznej. Endermologia LPG Alliance https://neonia.com.pl/endermologia/ to dogłębny masaż skóry i tkanki podskórnej, znacznie efektywniejszy niż tradycyjny masaż manualny. Endermologia wykorzystuje aparaturę wyposażoną w specjalne głowice masujące, które zasysają fałd skórny i wykonują masaż. Towarzyszące masażowi podciśnienie oraz zaawansowane ruchy rolek w różnych kierunkach zapewniają efektywną stymulację metabolizmu komórkowego, pobudzenie krążenia krwi i limfy, stymulowanie syntezy włókien kolagenowych oraz usprawnienie spalania tkanki tłuszczowej. Taki masaż endermologiczny może być stosowany samodzielnie, a także w ramach terapii łączonej, np. z karboksyterapią czy lipolizą iniekcyjną.
– A na czym polega zabieg fali akustycznej?
To kolejna bezinwazyjna propozycja na wspomożenie wymodelowania i wyszczuplenia sylwetki. Istotą zabiegu z wykorzystaniem fali uderzeniowej jest rozprzestrzenianie się fali dźwiękowej w obrębie tkanki podskórnej, czemu towarzyszą drgania o zmiennej częstotliwości. Naprzemienne rozciąganie i relaksacja włókien tkanki łącznej skutkuje ostatecznie rozbijaniu komórek tłuszczowych, ujędrnianiu skóry oraz wygładzania wszelkich nierówności skóry. Zabieg fali akustycznej warto połączyć z endermologią – uwolnione pod wpływem fali dźwiękowej kwasy tłuszczowe mogą być efektywnie usuwane drogą drenażu limfatycznego, możliwego do uzyskania podczas zabiegu endermologii.
– Usuwanie cellulitu i tkanki tłuszczowej możliwe jest także na drodze nakłuwania skóry – taka jest istota zabiegów karboksyterapii oraz lipolizy iniekcyjnej. Jakie substancje są wówczas wprowadzane podskórnie?
W przypadku lipolizy iniekcyjnej https://neonia.com.pl/medycyna-estetyczna/lipoliza-iniekcyjna/ tkanka tłuszczowa może być ostrzykiwana preparatami zawierającymi fosfatydylocholinę bądź deoksycholan sodu, które prowadzą do rozpadu komórek tłuszczowych i uwolnienia z nich kwasów tłuszczowych. Tłuszcz jest następnie transportowany krwiobiegiem do wątroby, gdzie podlega metabolizmowi. Taki zabieg zapewnia efektywne usuwanie miejscowo skumulowanej tkanki tłuszczowej. Natomiast karboksyterapia to ostrzykiwanie tkanki tłuszczowej dwutlenkiem węgla. Gaz ten ulega przekształceniu do kwasu węglowego, a związek ten prowadzi do rozpadu komórek tłuszczowych i redukcji objętości tkanki tłuszczowej. Ponadto stymulowana jest synteza włókien kolagenowych, co przekłada się na ujędrnienie skóry i wygładzenie cellulitu.
– Ile trwa takie odchudzanie w gabinecie medycyny estetycznej?
Trudno jest udzielić precyzyjnej odpowiedzi na tak postawione pytanie. U każdej osoby – bez względu na metodę odchudzania – czas potrzebny na osiągniecie upragnionego efektu jest różny. Nie inaczej jest w przypadku odchudzania w gabinecie medycyny estetycznej. Wiele zależy od wyjściowego stopnia kumulacji tkanki tłuszczowej, predyspozycji osobniczych, oczekiwań względem efektów końcowych czy trybu życia. Jedno jest pewne – nie wystarczy jednorazowa wizyta u specjalisty, konieczne jest bowiem wykonanie serii co najmniej kilku zabiegów, które są powtarzane w odpowiednich odstępach czasowych.
Więcej na tamet zabiegów ujędrniających ciało można przeczytać na: https://neonia.com.pl/