Na co zwrócić uwagę podczas wyboru płynu do soczewek? Podpowiadamy!

0
1049
płynu do soczewek

Niektóre osoby boją się nosić soczewki kontaktowe. Wynika to z faktu, że często porusza się temat problemów z oczami związanymi właśnie z noszeniem szkieł kontaktowych. Należy jednak pamiętać, że każdorazowo ma to związek z popełnieniem jakiegoś błędu przy dobraniu lub pielęgnacji soczewek. Dlatego tak ważne jest to, aby wybrać odpowiedniego optometrysty lub okulisty, a następnie, aby dbać jak najlepiej o nasz nowy nabytek już w domu. Kluczowe w tym wypadku jest dobranie odpowiedniego płynu do soczewek i używanie go zgodnie z instrukcją.

Dlaczego nie wolno zapomnieć o płynie do soczewek?

Jeśli decydujemy się na soczewki dwutygodniowe lub miesięczne, to musimy liczyć się z tym, że ich utrzymanie w czystości ma ogromny wpływ na stan naszych oczu. Niestety, ale osoby, które chcą na tej pielęgnacji zaoszczędzić, mogą ponieść poważne konsekwencje zdrowotne. Szczególnie jeśli zdecydujemy się na rezygnację z płynu do soczewek na koszt… zwykłej wody z kranu!

Jak się okazuje, mimo że woda w naszych kranach w zdecydowanej większości przypadków jest czysta i zdatna do picia, to jeśli chodzi o soczewki kontaktowe, to nie powinna mieć z nimi żadnego kontaktu. Wynika to z faktu, że istnieje możliwość, iż w wodzie znajdują się drobnoustroje takie jak pełzaki czy nawet grzyby. Po zastąpieniu płynu do soczewek wodą z kranu czy nawet wodą butelkowaną albo jakimkolwiek innym płynem narażamy siebie i nasze oczy na poważne konsekwencje takie jak ostra infekcja, utrata wzroku czy konieczność usunięcia oka lub oczu.

Jaka jest funkcja płynu do soczewek?

Płyn do szkieł kontaktowych pełni niezwykle istotną funkcję dezynfekującą oraz czyszczącą. Wszelkie zabrudzenia, które mogły się na nich pojawić w ciągu dnia, kurz, a także osady białkowe i tłuszczowe powinny zostać usunięte właśnie za pomocą odpowiedniego płynu do soczewek. Jednak nie na tym kończą się jego zalety.

Soczewki powinny również zostać utrzymywane w nawilżeniu. Ich wysuszanie silnymi środkami prowadzi do pęknięć i zniszczeń, które są również niebezpieczne dla oka. Wobec tego istotną funkcją płynu jest nawilżenie. Oprócz tego powinniśmy pamiętać także o odpowiednim przechowywaniu szkieł kontaktowych. Do tego również służy nam płyn do soczewek. Wystarczy nalać jego odpowiednią ilość do specjalnego pojemniczka. Następnie zanurzamy w nim nasze soczewki, zamykamy pudełko i zostawiamy na noc. Dzięki temu mamy pewność, że na soczewkach nocą nie tworzą się żadne drobnoustroje, a rano cieszymy się świeżymi i gotowymi do założenia szkłami kontaktowymi.

Rodzaje płynów do soczewek

Możemy spotkać się z dwoma podstawowymi rodzajami płynów:

  • Do soczewek miękkich
  • Do soczewek twardych

Te pierwsze najczęściej są wielofunkcyjne. Oznacza to, że jeden płyn do soczewek posłuży nam zarówno do czyszczenia, jak i dezynfekcji, płukania i przechowywania szkieł kontaktowych. Do tych drugich stosuje się jeszcze często dwustopniowe płyny. Potrzebujemy więc w takim wypadku dwóch buteleczek – jednej do czyszczenia i dezynfekcji a drugiej do przechowywania.

Płyny możemy również wybierać, patrząc na ich skład oraz dodatkowe funkcje. Niektóre z nich są bardziej nawilżające niż reszta i przydadzą się osobom, które pracują przed komputerem. Możemy również sięgnąć po płyn do soczewek, który ze względu na wyjątkowy skład dezynfekuje jeszcze lepiej niż inne płyny. To dobry wybór dla osób o wrażliwych oczach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here