Recepta przez Internet – jak to działa?

0
523
lekarz online

Recepty elektroniczne, nazywane też skrótowo e-receptami, całkowicie zmieniły życie pacjentów i to zmieniły je oczywiście na lepsze. Nie są one obowiązkiem, ale są po prostu taką inną propozycją, inną (unowocześnioną) formą recept tradycyjnych. Recepta przez Internet, podobnie jak ta zupełnie zwyczajna, umożliwia osobie, która ją otrzymała, wykup konkretnych leków. Są to środki przepisywane normalnie przez lekarzy. E-recepty nie są więc żadnym oszustwem. Na ich wypisywanie i korzystanie z nich zezwala w końcu polskie prawo.

Recepta online

E-recepta to dokument elektroniczny. Jest to nowa forma recepty tradycyjnej, którą jeszcze do niedawna można było otrzymać wyłącznie w wersji papierowej i to jedynie wskutek odbycia wizyty lekarskiej, w stacjonarnym gabinecie medycznym. W rzeczywistości oba te dokumenty niewiele się od siebie różnią. Zawierają bardzo podobne informacje, albowiem i e-recepta, i recepta tradycyjna powinny uwzględniać w sobie dane na temat pacjenta, dane na temat lekarza wypisującego receptę oraz kluczowe informacje na temat przepisywanego leku. Specjalista zaznacza więc, także i na e-recepcie, jaka dawkę wypisał pacjentowi, jaką formę ma mieć lek, w jakiej ilości powinien zostać kupiony oraz jak ma być stosowany. E-recepta ma swoją datę ważności. Gdy ta minie, wykupienie występujących na niej leków stanie się niemożliwe, no chyba że z jakiegoś powodu dojdzie do wydłużenia daty ważności świstka.

Jak działa elektroniczna recepta?

W bardzo prosty sposób. Pacjent, który już ją otrzymał, w celu wykupienia swoich leków powinien po prostu udać się do apteki, która ma je na stanie. Następnie musi okazać farmaceucie specjalny kod, który zwykle otrzymuje drogą smsową (składa się on z czterech liczb) oraz swój numer PESEL, dla potwierdzenia własnej tożsamości. Na e-recepcie zazwyczaj widnieje specjalny kod. Farmaceuta może o niego poprosić, by go zeskanować, chociaż coraz częściej zdarza się, że sam numer PESEL wraz z kodem otrzymanym w wiadomości SMS okazują się wystarczające do wydania leków z recepty. Farmaceuta przekazuje więc pacjentowi zamówione przez niego środki. Pacjent opłaca zamówienie i wychodzi z apteki ze wszystkimi potrzebnymi mu preparatami, które zostały podane na recepcie.

Oczywiście do uzyskania e-recepty niezbędna jest konsultacja medyczna online na e-lekarz24h.pl, więc w pierwszej kolejności należy ją po prostu odbyć. Może ona przyjąć niemalże dowolną formę. Coraz częściej zdarza się, że wystarczy wypełnić po prostu specjalny formularz, aby otrzymać receptę na potrzebny lek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here