Rozliczanie podatków marynarzy

0
1972
Rozliczanie podatków marynarzy

Ostatni dzień kwietnia jest ostatecznym terminem składania rozliczenia podatkowego. Bardzo duża część społeczeństwa wówczas korzysta z usług radcy prawnego. Rozliczenie podatków także dotyczy marynarzy. Podatki dla marynarzy działają na nieco innych zasadach niż podatki obowiązujące w pozostałych grupach zawodowych.

Rozliczenie podatków marynarzy w Polsce- czy konieczne?

Wielu marynarzy, którzy są polskimi rezydentami podatkowymi, którzy uzyskują dochody z pracy na rzecz zagranicznych armatorów ma dylemat, czy rozliczać się w Polsce. Na statkach wśród Polaków panuje błędne przekonanie, że marynarz, który wykonuje pracę na statkach eksploatowanych przez zagraniczne przedsiębiorstwa w korzystnych podatkowo państwach, lub gdy jego dochody zagraniczne są jedynymi dochodami w roku podatkowym, nie ma on obowiązku deklarowania w Polsce tych dochodów. Marynarz w pewnych przypadkach jest zobligowany do złożenia zeznania rocznego w Polsce.

Kiedy podatki marynarskie rozliczać w Polsce?

Jest szereg sytuacji, kiedy występuje konieczność rozliczenia podatków w Polsce. Poniżej zostanie przedstawiona lista przedstawiająca przykładowe sytuacje, kiedy rozliczenie jest konieczne w Polsce.

1. W przypadku uzyskania przez marynarza dotacji na panele solarne z gminy, wymianę pieców lub inne dotacje, dojdzie do sytuacji, w której dotacja zostanie uznana podatkowo za przychód, co spowoduje obowiązek ujawnienia dochodów zagranicznych uzyskanych przez marynarza w tym samym roku podatkowym, w którym doszło do wypłaty na jego rzecz dotacji.

2. Osiągnięcie przez marynarza będącego polskim rezydentem podatkowym przychodu w Polsce z tytułu emerytury, świadczenia przedemerytalnego, renty oraz innych świadczeń z ZUS rodzi konieczność złożenia zeznania podatkowego do polskiego US, który uwzględnia zagraniczne dochody marynarza.

3. Wynajem lokalu mieszkalnego rodzi po stronie polskiego marynarza przychód. Jeżeli opodatkowanie najmu następuje na zasadach ogólnych to marynarz w rozliczeniu rocznym zobowiązany będzie również uwzględnić dochody z zagranicy.

W razie problemów z rozliczeniem podatkowym marynarzy warto odwiedzić stronę internetową https://radcaprawny-trojmiasto.pl/. Kancelaria oferuje rozliczenia zeznań podatkowych, reprezentację przed Urzędami Skarbowymi oraz wszelką pomoc niezbędną marynarzom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here