Środki do układania włosów

0
2715
Środki do układania włosów

Każdy z nas chce mieć ładną fryzurę, ale przede wszystkim dba o to, by włosy były zdrowe i niezniszczone. Niestety czasem nie mamy większego wpływu na to, jak nasze włosy się prezentują i mogą to być warunki genetyczne, zmiany hormonalne, wpływ czynników zewnętrznych np. zanieczyszczeń powietrza. Jednakże dzisiejsze metody oraz środki pielęgnacyjne i stylizacyjne idą nam z pomocą.
Przede wszystkim powinniśmy odpowiednio dbać o nasze włosy i skórę głowy. Mówi się, że szampon najlepiej dobierać do skóry głowy, a maski, odżywki i środki stylizacji do stanu włosów. Nie do końca, choć jest odrobina racji w tym.
Pamiętajmy, że szampony służą do usuwania zabrudzeń, zanieczyszczeń ze skóry głowy i włosów, ale mają także zastosowanie pielęgnacyjne. Wśród szamponów wyróżniamy: mydlane, oleiste, pudrowe, detergentowe, lecznicze, 2 w 1, na bazie nafty. W zależności, jakie mamy problemy z włosami, jaki jest ich stan, wybieramy szampon. Od nich zaczyna się nasza pielęgnacja, która będzie miała znaczący wpływ na końcowy wygląd naszej fryzury. Po odpowiednim umyciu włosów trzeba dalej odpowiednio przeprowadzać pielęgnacje, w której możemy wyróżnić: kondycjonowanie, ochronę i regenerację.
Podstawowym problemem, z którym się borykamy i najczęściej nie mamy pojęcia o nim, to nieodpowiedni dobór kosmetyków. Używamy złych odżywek, nakładamy zbyt duże ilości preparatów, przez co włosy nie wyglądają dobrze. Stają się ciężkie, wiotkie, bez blasku. Preparaty w zbyt dużej ilości za mocno obklejają łuskę włosa i tworzą różne patologie w jego obrębie.
Kosmetyki do stylizacji włosów również stanowią bardzo ważną rolę również w pielęgnacji. Musimy dobrze je przede wszystkim dobrać, by mogły spełnić swoje cele. Ich stosowanie ma pomóc przede wszystkim w ułożeniu odpowiedniej fryzury, nadaniu jej kształtu i formy. Środki do stylizacji dają różne efekty, jeden środek nadaje połysk i lekkość, natomiast zadaniem drugiego jest mocne usztywnienie włosa. Preparaty do stylizacji można podzielić na:
– kosmetyki do wodnej ondulacji – stosowane na mokre, zwilżone włosy, są dużym ułatwieniem w stylizacji fryzury, nie obciążają zbytnio włosów i nie widać ich na jego powierzchni.
– kosmetyki nakładane na suche włosy – dają możliwość uzyskania dowolnej fryzury, mogą zawierać pigmenty lub substancję, które pozwolą utrzymać wilgoć.
Kosmetyki do stylizacji występują zazwyczaj jako pianki, żele, kremy, woski, aerozole. Do włosów krótkich częściej stosuje się kremy i brylantyny.
Pianki, żele, lakiery i płyny do układania włosów bazują na różnych substancjach czynnych, najczęściej to:
– środki filmotwórcze, których zadaniem jest oblepienie łuski włosa, by dzięki temu nadać mu kształt, mogą również zwiększać objętość fryzury,
– środki kondycjonujące – wspomagają cały proces pielęgnacji włosa, dzięki nim włosy przestają się puszyć i elektryzować, łatwiej się je rozczesuje,
– substancje nośne, odpowiedzialne za ostateczną formę preparatu,
– środki utrzymujące wilgoć, stosowane np. w żelach, tak by preparat nie wysychał,
– środki zagęszczające, nadające odpowiednią konsystencje preparatom,
– filtry UV, których zadaniem jest ochrona włosa przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak np. promienie słoneczne,
– środki konserwujące, które nadają im trwałość, by mogły dłużej służyć konsumentowi,
– środki zapachowe,
– barwniki i środki nabłyszczające.
Kosmetyki do stylizacji włosów powinny być wysokiej jakości. Oczekujemy od nich tego, by nie ulegały fermentacji, przyjemnie pachniały, szybko wysychały oraz aby nie były widoczne na strukturze włosa. Stąd tak duża ilość środków w ich składzie.
Warto pamiętać, że rodzaj użytego środka powinien być zależny przede wszystkim od rodzaju naszych włosów oraz oczekiwanych efektów we fryzurze. Dużym ułatwieniem są preparaty, na których opakowaniach jest jasno określone do jakiego typu włosów się nadają, jaką mają trwałość.
Najważniejsze jednak jest to, by nie przesadzać z ilością nakładanego preparatu. Może to być szkodliwe dla włosów, ale i fryzury, gdyż nie osiągniemy wtedy pożądanych efektów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here