Zaskórniki otwarte — jak się ich pozbyć?

0
693
Zaskórniki otwarte

Zaskórniki otwarte to częsty problem natury estetycznej, który dotyka osoby w każdym wieku. Mogą być one spowodowane różnymi czynnikami, jednak pojawiają się zawsze wtedy, kiedy dochodzi do zatkania mieszków włosowych na przykład przez zanieczyszczenia lub sebum. Jak można się ich pozbyć? Podpowiadamy.

Czym są zaskórniki otwarte i jak powstają?

Wyróżnia się dwa rodzaje zaskórników — otwarte i zamknięte. Te pierwsze występują zazwyczaj w postaci czarnych lub ciemnobrązowych kropek na nosie, brodzie ale także na czole lub plecach. Te drugie z kolei objawiają się w postaci niewielkich grudek na skórze.

Przyczyną powstawania zaskórników otwartych jest intensywna praca gruczołów łojowych, produkujących zbyt wiele sebum, które powoduje zapalenie mieszków włosowych. Najczęściej pojawiają się one w okresie dojrzewania, jednak mogą być spowodowane także błędami pielęgnacyjnymi, stosowaniem kosmetyków o działaniu kancerogenem, zanieczyszczeniem środowiska, niezdrową dietą, a także zmianami hormonalnymi i niektórymi lekami.

Zaskórniki otwarte a oczyszczanie twarzy

Jak już wiadomo, to zatkanie porów powoduje zaskórniki otwarte. Jak się pozbyć takich niedoskonałości? Najlepiej zacząć od oczyszczenia skóry twarzy. W pielęgnacji cery problematycznej niezwykle istotne jest jej regularne i dokładne mycie, a także staranny demakijaż. Dopiero tak przygotowana skóra może zostać poddana dalszym zabiegom pielęgnacyjnym.

Dodatkowo minimum raz w tygodniu warto zastosować peeling enzymatyczny, który dogłębnie oczyści pory i usunie martwy naskórek. Jeżeli posiadamy jakiekolwiek niedoskonałości, nie możemy sięgać po produkt mechaniczny, ponieważ stosowanie go może spowodować pogorszenie stanu skóry.

Zaskórniki otwarte a krem do twarzy

Wiele osób, które zmagają się z zaskórnikami otwartymi, nie chcąc blokować porów, nie używa kosmetyków takich jak krem nawilżający do twarzy. To duży błąd, ponieważ nieodpowiednio nawilżona skóra wytwarza jeszcze większe ilości sebum, co powoduje nasilenie się problemu.

Każdy typ skóry, również trądzikowa musi być regularnie nawilżana. Wybierając jednak produkt tego typu, warto sięgnąć po bezzapachowy preparat, który nie zawiera w swoim składzie komedogennych substancji zapychających, takich jak parafina czy wazelina.

Domowe sposoby na zaskórniki otwarte

Wśród najchętniej stosowanych domowych sposobów na zaskórniki otwarte można wymienić tzw. parówki. Wystarczy do miski wlać ciepłą wodę z odrobiną olejku eterycznego na przykład eukaliptusowego lub ziół i przez kilka minut trzymać twarz nad parą. Spowoduje ona rozpulchnienie porów, dzięki czemu znacznie łatwiej będzie można oczyścić twarz i usunąć zaskórniki.

Zmiana diety a zaskórniki otwarte

Warto ograniczyć wszystkie czynniki, które w naszym przypadku powodują powstawanie zaskórników otwartych. Dla wielu osób istotnym elementem jest z pewnością zmiana diety. Dlatego jeżeli do tej pory w naszym menu gościły głównie fast foody, słodycze czy napoje gazowane a także wysoko przetworzona żywność, warto chociaż na pewien czas z nich zrezygnować.

Jeżeli po pewnym czasie stosowania zdrowej, zbilansowanej diety bogatej w witaminy i minerały stan naszej cery nie poprawi się, wówczas warto udać się do lekarza dermatologa lub do gabinetu kosmetycznego i skorzystać z profesjonalnych zabiegów, które pozwalają pozbyć się zaskórników otwartych.

Zaskórniki otwarte a wizyta u dermatologa

Warto rozważyć wizytę u dermatologa jeżeli domowe sposoby, preparaty kosmetyczne i zmiana diety nie przyczyniły się polepszenia stanu naszej cery. Specjalista dokładnie przyjrzy się zmianom i zleci konieczne badania, a także kurację doustną lub miejscową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here