O autyzmie słyszała zdecydowania większość Polaków, jednak niewiele osób wie, co kryje się pod tym pojęciem. Czym jest autyzm? Jak się objawia? Skąd się bierze? Przedstawiamy wszystkie najważniejsze fakty o autyzmie.
Czym jest autyzm?
Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób ICD-10 definiuje autyzm jako “całościowe zaburzenie rozwojowe, objawiające się problemami w komunikowaniu uczuć i zaburzoną integracją wrażeń zmysłowych”. Osoby zmagające się z autyzmem inaczej postrzegają świat poprzez zmysły, mają trudności z precyzyjnym rozumieniem kierowanych do nich wypowiedzi, tworzą swój wewnętrzny obraz świata, często odmienny od naszego. Ponadto mają problemy z budowaniem więzi i okazywaniem emocji. Często doświadczają uczucia osamotnienia.
Nazwa “autyzm” pochodzi od greckiego słowa “autos”, oznaczającego “sam”. Pojęcie do psychiatrii wprowadził Eugen Bleuler w 1911 roku. Określił nim nieumiejętność utrzymywania relacji z otoczeniem.
Jak się objawia?
Zaburzenia autystyczne objawiają się w trzech różnych obszarach funkcjonowania człowieka. Najbardziej charakterystyczne dla zaburzenia są problemy w kontaktach społecznych. Osoba zmagająca się z autyzmem nie reaguje na swoje imię, unika kontaktu wzrokowego z innymi, ma skłonność do agresji, kiedy musi przebywać w obcym lub przytłaczającym otoczeniu.
Drugim obszarem są problemy z komunikacją. Objawia się to m.in. opóźnionym rozwojem mowy, mówieniem o sobie w osobie trzeciej, używaniem pojedynczych słów, częstym powtarzaniem, trudnościami w rozumieniu werbalnych i niewerbalnych komunikatów.
Trzeci obszar, czyli problemy w zachowaniu, to odmienne wykonywanie różnych czynności, tendencja do uszkadzania własnego ciała, nawykowe powtarzanie określonych zachowań.
Jakie są przyczyny autyzmu?
Autyzm to biologicznie uwarunkowane zaburzenie rozwijającego się mózgu. Wśród najczęstszych przyczyn schorzenia wymienia się:
- czynniki genetyczne,
- wiek ojca powyżej 40 lat,
- uszkodzenia centralnego układu nerwowego,
- toksoplazmozę wrodzoną,
- dziecięce porażenie mózgowe.
Jak żyć z autyzmem?
Autyzmu nie da się wyleczyć. Można jednak nauczyć się z nim żyć. Diagnoza autyzmu to skomplikowany, złożony z kilku etapów proces. W klinice PsychoMedic prowadzony jest przez najlepszych specjalistów – doświadczonego psychologa-diagnostę i psychiatrę. Eksperci wydają opinię honorowaną przez instytucje państwowe oraz lekarzy i psychologów z innych ośrodków, a także proponują kompleksową, starannie dopasowaną terapię. Terapia może obejmować regularne spotkania z psychoterapeutą, opiekę lekarza psychiatry oraz zajęcia grupowe, a w tym trening umiejętności społecznych. Terapia autyzmu to szansa na normalne i szczęśliwe życie.