Czym objawia się nerwica skóry?

0
737
Czym objawia się nerwica skóry

Nerwica skóry to problem, który dotyczy sporej grupy osób. Warto mieć świadomość, że przewlekły długotrwały stres, traumatyczne przeżycia, depresja i napięcia emocjonalne, mogą być widoczne na naszej skórze, tak samo, jak inne dolegliwości. Dzieje się tak, ponieważ jest ona silnie powiązana z układem nerwowym. Dlatego właśnie różnego rodzaju emocje mogą dać o sobie znać w postaci zmian i dolegliwości skórnych. Czym dokładnie objawia się nerwica skóry? Podpowiadamy.

Czym jest nerwica skóry?

Nerwica skóry to choroba, której źródłem są zaburzenia psychiczne. Nazywane są one neurozami bądź nerwicami. Ich przyczyn może być bardzo wiele. Występują również w kilku odmianach. Wśród najpopularniejszych wymienia się nerwicę depresyjną, lękową, natręctw czy histeryczną.

Mówiąc o nerwicach, mamy na myśli również różnego rodzaju fobie, ataki paniki, zaburzenia somatyczne, zespół lęku uogólnionego, a także pourazowego. Powodują one nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu nerwowego, co szybko ze względu na silne unerwienie skóry jest na niej widoczne.

Przyczyny nerwicy skóry

Przyczyn nerwicy skóry może być wiele. Wśród najczęstszych jednak wymienia się ciągły, przewlekły stres i stale utrzymujące się napięcie emocjonalne. Dolegliwość ta obserwowana jest również u pacjentów przemęczonych i przytłoczonych dużą liczbą obowiązków i szybkim tempem życia.

Nerwica skóry może być spowodowana przez emocje, które wywołują różnego rodzaju konflikty, a także choroby psychiczne. Wśród nich wymienia się na przykład depresję, bulimię, czy zaburzenia kompulsywno-obsesyjne.

Podstawowe objawy nerwicy skóry

Nerwica skóry może przypominać inne dolegliwości, takie jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry. Objawy tej dermatozy niestety nie są oczywiste, dlatego często postawienie diagnozy, zwłaszcza przez dermatologa, który nie zna dokładnej historii choroby pacjenta, może być trudne.

Wśród podstawowych objawów nerwicy skóry wymienia się silny łojotok, dużą reaktywność skóry, a więc jej zaczerwienienie, pieczenie, swędzenie, przesuszenie i podatność na uszkodzenia. Na tle nerwowym może wystąpić również alergia, wysypka i bardzo silny świąd. W takiej sytuacji czasem pojawia się również trądzik neuropatyczny, nazywany także trądzikiem z rozdrapania.

Nerwica skóry a zaostrzenie chorób dermatologicznych

Nerwica skóry może objawiać się także zaostrzeniem chorób dermatologicznych z którymi chory już się kiedyś zmagał, lecz pozostawały one w okresie remisji. Stres powoduje pogorszenie i nasilenie objawów wielu dermatoz, takich jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, trądzik czy łysienie plackowate.

Bardzo często w jej przebiegu dodatkowo obserwuje się u chorego przeczulicę skóry, a więc nadmierną reakcję na bodźce dotykowe i zwiększoną wrażliwość na ból. Hiperestezja może dotykać całego ciała lub jedynie jego wybranych obszarów, na przykład twarzy lub kończyn.

Jak leczyć nerwicę skóry?

Leczenie nerwicy skóry odbywa się na dwóch płaszczyznach — zewnętrznej i wewnętrznej. Z tego powodu pacjent powinien korzystać z pomocy dermatologa, a także psychiatry lub psychoterapeuty. Ten pierwszy zajmie się widocznymi objawami tej dermatozy i dobierze właściwe leczenie miejscowe lub doustne.

Bardzo ważne jest również właściwa pielęgnacja takiej skóry. Warto w niej stosować jedynie hipoalergiczne preparaty. Psychiatra z kolei może zaproponować pacjentowi terapię behawioralną lub wdrożyć farmakoterapię. W leczeniu skutków nerwicy skóry mogą nam pomóc również zabiegi kosmetologiczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here