Czym są separatory amalgamatu i do czego służą?

0
2250

Gabinet dentystyczny posiada wiele sprzętów, które dla niewtajemniczonych mogą jawić się niczym rodem z filmów sci-fi. Ta różnorodność jest jednak konieczna. W czasie leczenia zębów oraz przeprowadzania różnorodnych zabiegów pielęgnacyjnych i korekcyjnych pozostaje szereg substancji, których trzeba się bezpiecznie pozbyć. Do tego służą separatory amalgamatu. Jest to urządzenie, które zatrzymuje i zbiera cząsteczki znajdujące się w zużytej wodzie, która jest odprowadzana w trakcie zabiegu. Separator zbiera między innymi rtęć, która znajduje się w linii między pompą, a kanalizacją ściekową. Dzięki temu do ścieków nie dostają się żadne groźne substancje. Wszystkie ścieki dentystyczne przepływają przez podciśnieniowy przewód i przechodząc przez separator są oczyszczane z fragmentów zębów, rtęci oraz innych szkodliwych substancji.

Dlaczego rtęć?

Amalgamat dentystyczny zawiera do 50% rtęci, a także takich metali ciężkich jak srebro, cynk, miedź oraz cynę. W efekcie separatory amalgamatu są niezbędne. Wbrew pozorom ilość odkładających się składników nie jest mała. Według rozporządzeń Unii Europejskiej, stomatolodzy rocznie usuwają około 3 tony rtęci, która może trafić do kanalizacji. Zanieczyszczenie wody rtęcią jest wyjątkowo szkodliwe i trudne do usunięcia. Dlatego zaleca się by każdy gabinet stomatologiczny posiadał separatory amalgamatu do przetwarzania ścieków dentystycznych. Rozwiązanie to ma chronić środowisko przed szkodliwymi substancjami znajdującymi się w amalgamatowych wypełnieniach. Doposażenie przestrzeni gabinetu stomatologicznego o tego rodzaju urządzenia jest niezbędne. Inaczej można wystawić się na niebezpieczeństwo wysokich kar. Separatory amalgamatu są inwestycją, która szybko się zwraca zarówno w krótko, jak i długoterminowym rozrachunku dając świadomość, że prowadzona praktyka nie odbija się negatywnie na środowisku naturalnym.

Doposażenie z sieci

W sieci bez problemu można znaleźć wiele profesjonalnych sklepów oraz placówek, które zapewnią dostęp do separatorów amalgamatu jak i innych narzędzi filtracyjnych przeznaczonych na potrzeby środowisk stomatologicznych. Separatory same z siebie nie są wielkim wydatkiem, a pozwalają obyć się bez wielu pobocznych problemów oraz zapewnić większą jakość świadczonych usług. Zainwestowanie w tego rodzaju narzędzie szybko okaże się krokiem, którego każdy stomatolog szybko sobie pogratuluje. Dzięki separatorom prowadzone zabiegi staną się bezpieczniejsze zarówno dla pacjenta, jak i środowiska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here