Smoky eye, kocie oko czy nude make-up – oglądasz na YouTube poradniki, jak je zrobić, próbujesz sama i … okazuje się, że efekt bardzo odbiega od tego, co widać na filmiku. Gdzie popełniłaś błąd?
Jest wiele czynników, które decydują o tym, czy makijaż oka się uda. Zanim jednak stwierdzisz, że po prostu nie masz talentu w tym zakresie, sprawdź, jakiego rodzaju błędy najczęściej popełniamy podczas make-upu oka.
- Makijaż niedostosowany do kształtu oka
To, że specjalistki od make-upu, które prezentują swoje umiejętności w internecie, wyglądają doskonale w przygotowanych przez siebie makijażach, jest oczywiste. Ale niestety wykonanie niektórych specyficznych makijaży wymaga nie tylko doświadczenia, ale też i odpowiedniego kształtu oka. W przypadku oczu małych i głęboko osadzonych nie uda się wykonać naprawdę spektakularnego makijażu z czarną kreską w linii wodnej oka. Podobnie przy oczach z bardzo jasną oprawą nie wyjdzie ciemne smoky eye. Więc przede wszystkim warto zainteresować się makijażami dedykowanymi konkretnemu kształtowi oka.
- Słabej jakości kosmetyki
Jakość kosmetyków ma znaczenie nawet w pierwszej fazie wykonywania make-upu, bo jego trwałość oczywiście jest z nią bezpośrednio powiązana. O jakości cienia do powiek decyduje nie tylko jego kolor, ale i konsystencja oraz barwa już po nałożeniu. Pigmentacja cienia do powiek widoczna jest zwykle dopiero na skórze, dlatego zawsze przed wyborem konkretnego kosmetyku, trzeba go przetestować na dłoni. Najtańsze cienie mają czasem piękne kolory w opakowaniu, a nawet już po aplikacji, niestety często mają tendencję do gromadzenia się w załamaniu oka i rolowania. Takie kosmetyki nie nadają się więc do stosowania w przypadku całodziennego makijażu.
Słabej jakości kosmetyki do makijażu oka mogą być też niebezpieczne – powodować uczulenia, zaczerwienienia i szczypanie.
- Kłopoty z pędzlami do makijażu
Nawet najdroższe kosmetyki zaaplikowane w nieprawidłowy sposób na niewiele się zdadzą. Stąd koniecznie trzeba zaopatrzyć się w pędzle do makijażu. Warto mieć przynajmniej kilka rodzajów pędzli; duży pędzel do jasnego cienia bazowego, pędzel do podkreślania załamania oka, pędzel do kreski aplikowanej cieniem lub cieniem w kremie i nieco grubszy pędzelek do rysowania linii zagęszczającej rzęsy. Tak naprawdę wybór odpowiednich pędzli do makijażu jest jednym z istotniejszych elementów make-upu oka. To od ich kształtu, ergonomii i wyważenia zależeć będzie wygoda i precyzja aplikacji kosmetyków.
- Nieodpowiednie warunki wykonywania makijażu
Złe oświetlenie, niewygodna pozycja, za małe lusterko lub wykonywanie makijażu w zbyt dużym zbliżeniu (lustro powiększające) – te czynniki w różny sposób zniekształcają obserwację ruchów oraz oka podczas wykonywania makijażu, a tym samym znacznie wpływają na efekt.
- Przygotowanie skóry
Nie tylko skóra twarzy, ale i oko wymaga szczególnego przygotowania przed nałożeniem makijażu. Po pierwsze należy oczyścić skórę tonikiem, po drugie nałożyć krem pod oczy – to dwa obowiązkowe elementy make-upu oka. Jeśli potrzebujemy, możemy zastosować bazę pod cienie, a jeśli makijaż ma przetrwać całą noc, dobrze jest użyć również specjalnego fixera, który przedłuży jego trwałość.