Dlaczego należy stosować płyny do higieny intymnej?

0
867
płyny do higieny intymnej

Regularne dbanie o higienę intymną chroni przed infekcjami, łagodzi dyskomfort i pozwala cieszyć się uczuciem świeżości. Do mycia wrażliwych partii ciała zaleca się specjalne płyny i żele. Dlaczego tego typu produkty są lepsze niż standardowe żele pod prysznic czy mydło? Z jakich powodów powinno się stosować płyny do higieny intymnej?

Mydło działa niekorzystnie na skórę okolic intymnych

Najwłaściwsze pH okolic intymnych utrzymuje się na poziomie 3,5-4,4. Kwasowe środowisko nie jest przyjazne patogennym grzybom i bakteriom. Utrzymując prawidłowe pH, skuteczniej bronimy się przed ewentualnymi infekcjami. Mydło i żel pod prysznic mają odczyn zasadowy. W przypadku tych kosmetyków pH wynosi 7-9. Oznacza to, że produkty poza usuwaniem zanieczyszczeń i nieprzyjemnego zapachu zaburzają kwasowe środowisko pochwy. Zanim dojdzie do przywrócenia fizjologicznego pH narządów płciowych, może minąć nawet kilka godzin. Przez ten czas intensywniej namnażają się chorobotwórcze bakterie i grzyby obecne w okolicach intymnych.

Żele pod prysznic i mydła prowadzą również do nadmiernego przesuszenia skóry i błony śluzowej miejsc intymnych. Taki stan sprzyja powstawaniu podrażnień i mikrouszkodzeń. Uszkodzona skóra jest jeszcze bardziej podatna na występowanie infekcji. Najbardziej drażniącymi składnikami mydeł i żeli pod prysznic są konserwanty, syntetyczne aromaty i sztuczne barwniki.

Żele do higieny intymnej dbają o zdrowie i komfort wrażliwych partii ciała

To właśnie żel do higieny intymnej, poza czystą wodą, stanowi najlepszy środek do mycia narządów płciowych. Dzieje się tak dlatego, że produkt nie zaburza fizjologicznego pH okolic intymnych. Pomaga zachować kwaśne środowisko będące naturalną ochroną przed patogenami. Co więcej, płyny do higieny intymnej w delikatny sposób pielęgnują skórę i błony śluzowe, przeciwdziałając podrażnieniom.

Składy omawianych kosmetyków mogą być wzbogacone dobroczynnymi szczepami bakterii. Probiotyki pomagają zrównoważyć florę bakteryjną pochwy i jeszcze skuteczniej bronić się przed infekcjami. Żele i płyny do higieny intymnej mogą też łagodzić podrażnienia, otarcia i stany zapalne. Kosmetyki zapewniają uczucie odświeżenia, zapewniają komfort i neutralizują przykry zapach. Mogą oczyszczać, koić i nawilżać wrażliwe partie skóry.

Czy stosowanie płynów do higieny intymnej jest konieczne?

Ze stosowaniem żeli i płynów do higieny intymnej wiąże się sporo korzyści, ale tego typu produkty nie są niezbędne do mycia narządów płciowych. Do usunięcia zanieczyszczeń i nieprzyjemnego zapachu wystarczy zwykła woda. Nie działa ona podrażniająco i nie zaburza naturalnego pH. Wielu osobom trudno jednak wyobrazić sobie mycie okolic intymnych samą wodą, dlatego bezpiecznym, alternatywnym rozwiązaniem są właśnie łagodne płyny do higieny intymnej. Tego typu kosmetyk nie powinien zawierać sztucznych aromatów, barwników ani innych substancji drażniących i zaburzających pH pochwy. Ponadto ważne, by podczas mycia nie używać zbyt dużej ilości płynu. Wystarczy porcja nie większa niż ziarenko grochu. Nadużywanie żeli do higieny intymnej może podrażnić i wyjałowić skórę i błonę śluzową.

Zaleca się stosowanie płynów do higieny intymnej, dlatego że pomagają dbać o zdrowie intymne i nie zaburzają naturalnego pH pochwy. Produkty zapewniają uczucie świeżości, nawilżają i wspierają naturalną ochronę przed patogenami. Skutecznie, a zarazem łagodnie oczyszczają okolice intymne i łagodzą podrażnienia. Warto zastąpić tego typu preparatami standardowe mydło albo żel pod prysznic, aby uniknąć dyskomfortu i zakażeń. W składach produktów najlepiej szukać substancji łagodzących, nawilżających i probiotyków. Tego typu składniki pomogą skuteczniej bronić się przed infekcjami i zapewnią komfort każdego dnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here