Zęby to chluba, ale też problem wielu osób. Kiedy są piękne, białe i lśniące, możemy się nimi bez wahania poszczycić. Kiedy jednak pojawiają się na nich przebarwienia albo obejmują je choroby, wolimy je ukrywać i jesteśmy zmuszeni poszukać pomocy u osoby, która może zagwarantować nam przywrócenie ich piękna i zdrowia. Jednymi z najbardziej kłopotliwych są dla większości z nas ósemki, czyli tak zwane zęby mądrości. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Dlaczego ósemki to właśnie zęby mądrości?
Ósemki to zęby, które wyrzynają się najpóźniej ze wszystkich. Pojawiają się zazwyczaj około 18 roku życia lub nawet później, czemu zawdzięczają swoją popularnie wykorzystywaną nazwę – zęby mądrości. Kojarzone są bowiem z wchodzeniem w dorosłość, z maturą oraz zupełnie nowymi ścieżkami życia.
Dlaczego ósemki są tak kłopotliwe?
Niezależnie od tego, jak je nazwiemy, ósemki to jednocześnie jedne z najbardziej kłopotliwych zębów. Ze względu na to, że pojawiają się najpóźniej, u wielu osób nie są dobrze wykształcone, a nawet czasami “nie znajdują dla siebie miejsca” ze względu na to, jak ustawione są zęby, które pojawiły się wcześniej. Jest to powodem, dla którego nierzadko tworzą się przy nich “kieszonki” zębowe, czyli zagłębienia, w których mogą zbierać się resztki pokarmu.
Co gorsza, ósemki położone są w tylnej części szczęki, co sprawia, że doczyszczenie ich szczoteczką czy nicią dentystyczną bywa niezwykle trudne. Te niedogodności, jak również pojawianie się kieszonek, mogą doprowadzić do wytworzenia się stanu zapalnego w tym miejscu, a tym samym do poważnego bólu.
Ósemki – jedne z najczęściej bolących zębów
Kłopoty z ósemkami dotykają wielu osób. Ich położenie, często niewielka wysokość, spora szerokość i trudność w doczyszczaniu stają się przyczyną gromadzenia resztek pokarmu i bakterii, a w konsekwencji próchnicy i chorób zębów oraz dziąseł. Psujące się ósemki oraz stany zapalne ich najbliższej okolicy to jedna z najczęstszych dolegliwości, jakie zgłaszają pacjenci. Co więcej – to też jedna z najczęstszych przyczyn usuwania tych zębów.
Nie tylko z powodu bólu
Chirurgiczne usuwanie ósemek to często jedyny sposób na to, aby pozbyć się problemu, czyli chorego zęba, powodującego ból, gorączkę i złe samopoczucie. Dla wielu osób jest to także metoda zapobiegania tym przykrym dolegliwościom, dlatego niejednokrotnie pacjenci decydują się na usunięcie zębów mądrości zanim jeszcze zaczną przysparzać kłopoty.
Ósemki usuwa się także w innych sytuacjach, między innymi przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego. Zazwyczaj zęby te utrudniają bowiem założenie aparatu. Co więcej, mogą być też usuwane, gdy podrażniają błony śluzowe policzków i języka, czy wręcz ranią je do krwi. Również w sytuacji, w której wyrzynają się nieprawidłowo lub wyrzynają się tylko niektóre z nich, można rozpatrzyć taką decyzję. Jej podjęcie może bowiem zapobiec pojawieniu się dolegliwości w przyszłości.