Jakie są objawy syndromu DDA i gdzie szukać skutecznej pomocy?

0
811
syndrom DDA

W trakcie swojego życia mamy szansę na podejmowanie całej masy decyzji. Jednak na tą najważniejszą, to znaczy miejsce urodzenia i tożsamość naszych rodziców, nie mamy absolutnie żadnego wpływu. Część z nas rodzi się w całkiem normalnych, bezpiecznych rodzinach. Niestety niektórzy nie mają tyle szczęścia i od małego dziecka muszą borykać się z poważnymi problemami. Uzależnienie rodziców od alkoholu odgrywa na dzieciach negatywny wpływ, nie tylko w wieku młodzieńczym – może doprowadzić do zaburzeń dających o sobie znać już w wieku dorosłym. 

Objawy syndromu DDA

Skrót DDA oznacza Dorosłe Dzieci Alkoholików. Choć nie jest formalnie traktowany jako zaburzenie psychiczne ani jednostka choroba, to badania i praktyka lekarzy oraz terapeutów jednoznacznie wskazują, że problem alkoholowy nie dotyczy jedynie osoby uzależnionej, ale również ma bezpośredni wpływ na jej otoczenie, szczególnie gdy znajdują się w nim dzieci. Wieloletnie trwanie w takiej dysfunkcyjnej rodzinie, nawet gdy jeden z rodziców stara się zapewnić dzieciom właściwe warunki, niesie za sobą bardzo negatywne konsekwencje. Co ciekawe, syndrom DDA potrafi ujawnić się wtedy, gdy młodzi ludzie z rodzin alkoholowych sami wchodzą w nowe związki lub zakładają rodziny. Wielu z nich do tej pory bardzo dbało o to, aby nie popełniać takich samych błędów jak rodzice, co wcześniej się udawało. 

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Jednym z podstawowych objawów syndromu DDA jest obniżone poczucie własnej wartości. Takie osoby mają trudności w rozeznaniu własnych potrzeb i nie potrafią konsekwentnie dążyć do celu. Kłopotliwa jest dla nich obrona własnych oraz cudzych granic. Nie mogą określić swojego miejsca w społeczeństwie, w tym swojej roli płciowej, osobistej i zawodowej. W sytuacjach kryzysowych często wpadają w  panikę i doświadczają kryzysów emocjonalnych. Są drażliwe i dręczy je chroniczne napięcie. Na co dzień borykają się z huśtawkami emocjonalnymi. Są przepełnione lękiem, złością, smutkiem, wstydem i poczuciem winy.

Konsekwencje nieleczenia syndromu DDA

Konsekwencje nieleczenia syndromu DDA mogą naprawdę poważnie wpłynąć na osobę, która się z nim boryka. Problemy z zachowaniem równowagi emocjonalnej doprowadzają do zachowań agresywnych i autoagresywnych – DDA widzą świat w czarno-białych barwach. W swoim dorosłym życiu paraliżuje ich strach przed bliskością i zdominowaniem oraz lęk przed samotności, który powoduje, że ciężko jest stworzyć im szczęśliwy związek. 

Doświadczenia z dzieciństwa z jednej strony powodują, że DDA szukają akceptacji za wszelką cenę, z drugiej strony zaś mają nieustającą potrzebę kontroli i kieruje nimi nadmierne poczucie odpowiedzialności. DDA nieświadomie odtwarzają czasem patologiczne zachowania swoich rodziców, a wszystko to ma ogromny wpływ na ich życie osobiste i zawodowe.

Skuteczna pomoc w leczeniu syndromu DDA

Jak widać, syndrom DDA to zespół objawów, które mogą nastręczać poważnych trudności w życiu. Na szczęście zarówno w Polsce, jak i w innych krajach pracują specjaliści, którzy posiadają wiedzę i wieloletnie doświadczenie w pomaganiu osobom z takimi problemami. Z całą pewnością godna polecenia jest Sieć Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych Psychomedic.online.

Dlaczego akurat ten adres? Psychomedic zatrudnia wykwalifikowanych psychologów i  psychiatrów oraz oferuje bardzo przystępny sposób prowadzenia terapii – do Kliniki można udać się osobiście, jak również skorzystać z porady online. I co ważne, na konsultację z lekarzem nie trzeba długo czekać: terminy wizyt są najczęściej dostępne już na ten sam dzień. Wystarczy skorzystać z formularza dostępnego na firmowej stronie internetowej lub zadzwonić na infolinię (numer telefonu: 799-399-399).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here