Leukocyty w moczu

0
1857
leukocyty
fot. pixabay.com

Analizując otrzymane wyniki moczu może nas zaniepokoić obecność leukocytów w moczu. Ich podwyższony poziom może świadczyć o wielu chorobach. Na ogół są to schorzenia związane z układem rodnym i moczowym, które stosunkowo łatwo się leczy. Leukocyturia czyli podwyższona ilośc leukocytów w moczu może jednak świadczyć o poważnych i ciężkich w przebiegu chorobach jak nowotwory. 

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/leukocyturia-oznaczaja-leukocyty-moczu/

Leukocyturia czyli zwiększona ilość leukocytów w moczu diagnozowana jest wówczas gdy podczas badania w polu widzenia zauważa się więcej niż 4-5 leukocytów. Obecność leukocytów czyli białych krwinek w moczu jest dopuszczalna w niewielkiej ilości. Ich podwyższony poziom wskazuje na dolegliwości, z którymi boryka się organizm. Na leukocyturię najbardziej narazone sa kobiety oraz osoby z niska odpornością. 

Zakażenie układu moczowego

Leukocyturia może być wywołana wieloma czynnikami. Najczęstszym jej powodem są infekcje układu moczowego. Zakażenie układu moczowego objawia się częstym oddawaniem moczu, któremu towarzyszy ból i pieczenie. W poważniejszych stanach dochodzi do tego wysoka gorączka oraz ból w okolicach brzucha i podbrzusza. Zakażenie doprowadza do namnażania się dużych ilości bakterii.Organizm walczy z nimi za pomocą właśnie leukocytów, dlatego ich ilośc w moczu znacząco się zwiększa. W takim wypadku niezbędna jest konsultacja z lekarzem, który przepisze odpowiednie leki. Zazwyczaj konieczne jest podanie antybiotyków. Aby złagodzić nieprzyjemne uczucie podczas oddawania moczu możemy podmywać się naparem z kory dębowej lub rumianku. 

Inne przyczyny leukocyturii

Leukocyturia może też być wywołana przez inne schorzenia układu moczowego w tym dolegliwości ze strony nerek (kłębuszkowe zapalenie nerek, kamica układu moczowego). Przyczyną mogą być również choroby ze strony układu rodnego – u kobiet zapalenie przydatków, u mężczyzn zapalenie prostaty. Leukocyturia często ma miejsce podczas zapalenia wyrostka robaczkowego. Może być również wywołana przez przyjmowane leki w tym antybiotyki. 

Przeczytaj też: https://www.uroda.info.pl/luszczyca-krostkowa/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here