Ocet winny – co należy o nim wiedzieć?

0
702
ocet winny

Ocet winny jest znany już od wielu lat w polskich kuchniach. Niby jest to taki produkt oczywisty, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę z jego zdrowotnych właściwości. Myśli się o nim w kategorii dodatek do potraw, który nadaje kwaskowatości. Może jednak warto zdobyć o nim więcej informacji, dzięki czemu wszyscy będą w sposób bardziej świadomy podchodzić do użytkowania.

Kilka ciekawostek o occie

Czy ktoś byłby w stanie wypić teraz szklankę octu winnego po to, aby ugasić swoje pragnienie? Bardzo wątpliwe! A w czasach starożytnych tak właśnie się robiło. Dzisiaj już takich technik się nie stosuje, pozostawiając ocet jako dodatek do potraw. Warto również dodać, że wiele lat temu był to produkt, który pełnił rolę środka dezynfekującego i antybiotyku.

Zanim taki ocet winny powstanie, mija trochę czasu. Dlaczego? Ponieważ musi on swoje „wyleżeć” w specjalnie do tego przygotowanych beczkach. Dzięki temu będzie on nabierał swoje unikalne właściwości. Mówiąc sposobem naukowym – winny ocet powstaje w wyniku procesu fermentacji octowej przy użyciu bakterii z rodziny Acetobacteriace.

Kilka słów o właściwościach zdrowotnych

Warto jednak chwilę dłużej pochylić się nad właściwościami zdrowotnymi octu. Proponowany jest on jako dodatek do sosów sałatkowych z tego względu, że zawiera w sobie niewielką ilość kalorii. Z przyjemnością skorzystają z niego osoby, które chcą się odchudzać, dbające o spożywane produkty. Ocet przyspiesza metabolizm! Hamuje apetyt! Dwie właściwości, które na pewno zostaną zapamiętane przez liczne grono osób.

Skoro kiedyś używany był jako antybiotyk, to pewnych właściwości nie zatracił. Nawet badania naukowe dowodzą, że winny ocet posiada cenne właściwości bakteriobójcze. Dlatego nadal niektórzy lekarze polecają spożywanie szklanki wody z łyżką octu. Po to, aby móc oczyścić swój organizm ze wszelkiego rodzaju bakterii.

Jedna z najbardziej interesujących rzeczy – ocet winny uznawany jest za silny antyoksydant. Co to dalej oznacza? Otóż czerwony ocet winny spowalnia proces starzenia. Niemożliwe? A jednak. Jest to produkt spożywczy, który ma zdolności hamowania zmarszczek, czy też powstawania plam starczych.

Taki niewinny produkt spożywczy, ma tak silną moc, którą naprawdę warto dostrzec. Wśród innych właściwości octu winnego można również wymienić: niski poziom ciśnienia krwi, spowalnia wchłanianie glukozy, niski poziom cholesterolu, obniżenie poziomu zachorowalności na miażdżycę, a także wspomaga trawienie. Jak więc widać – warto pomyśleć o jego użytkowaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here