Jakość powietrza w domu jest bardzo ważna. Jego znaczenie wzrasta jeszcze bardziej, jeżeli mamy dziecko. Najlepszy oczyszczacz powietrza powinien eliminować niemal wszystkie zanieczyszczenia – możemy spotkać się z wartością na poziomie nawet 99,97%. Co jeszcze powinien oferować oczyszczacz powietrza? Jaki wybrać model, by ochronić młody organizm?
Jak wybrać oczyszczacz powietrza dla dziecka?
Chcąc wybrać najlepszy oczyszczacz powietrza dla dziecka, należy zwrócić uwagę na nieco inne kryteria niż w przypadku urządzenia przeznaczonego dla dorosłych. Sprzęt powinien pracować cicho – najlepiej poniżej 50 dB, czyli górnej granicy natężenia dźwięku dla uszu najmłodszych. Warto także zastanowić się nad produktem z funkcją blokady ustawień. Ciekawskie maluchy mogą same zmieniać ustawienia w przypadku, gdy urządzenie nie będzie miało odpowiedniego zabezpieczenia. Niezwykle istotną kwestią jest także liczba filtrów, szczególnie jeżeli będzie to oczyszczacz powietrza dla alergików.
Oczyszczacz powietrza – jaki wybrać model do pokoju swojej pociechy?
Skuteczność i cicha praca to najważniejsze cechy, jakimi charakteryzuje się odpowiedni oczyszczacz powietrza. Jaki wybrać produkt do niewielkiego pomieszczenia? Nie ma potrzeby stawiania na największe urządzenia, których możliwości lepiej wykorzystać na przykład w salonie – w tym przypadku w zupełności wystarczy na przykład oczyszczacz do pokojów o powierzchni 34 metrów kwadratowych, który można znaleźć w ofercie Samsunga.
Wyrażana w metrach sześciennych na godzinę wydajność pozwala precyzyjnie określić, ile czystego powietrza dostarcza dany sprzęt. Co jeszcze jest istotne, szukając urządzenia takiego jak oczyszczacz powietrza? Jaki wybrać rodzaj filtrów? To kolejna bardzo ważna kwestia. Po pierwsze warto, żeby urządzenie było wyposażone w trzy filtry. Tego typu ochrona pozwala sprawnie pozbyć się zanieczyszczeń o różnym charakterze. Pierwszy z nich to filtr wstępny, którego zadaniem jest zatrzymanie kurzu, sierści, pyłków drzew i traw. Druga bariera to filtr węglowy. Jego działanie polega na pozbywaniu się niechcianych zapachów i unieszkodliwianiu substancji takich jak szkodliwe gazy czy lotne związki organiczne (LZO). Na końcu znajduje się najważniejszy element, czyli filtr HEPA. To obowiązkowa część, gdy chodzi o oczyszczacz powietrza dla alergików – z jego wykorzystaniem można pozbyć się alergenów, roztoczy, zarodników grzybów i bakterii, a także pyłów PM2,5 czy PM10.
Oczyszczacz powietrza – jaki wybrać pakiet funkcji?
Wiemy już, jak wybrać oczyszczacz powietrza dla dziecka, jakie powinien mieć filtry i jak dostosować go do rozmiaru pomieszczenia. Pora na ostatni etap, czyli zastanowienie się nad tym, jakie dodatki ma oferować wybrany oczyszczacz powietrza. Jaki wybrać sprzęt, by cieszyć się pełną funkcjonalnością? Urządzenie powinno być ciche, a także zapewniać możliwość zablokowania oraz przejścia w tryb nocny. To ważne kwestie – zbyt głośny oczyszczacz powietrza może przeszkadzać w komfortowym przebywaniu w pomieszczeniu. Tryb nocny pozwala czerpać pełną przyjemność ze snu, a blokada sprawi, że dziecko nie będzie mogło samodzielnie przełączyć poszczególnych funkcji.
Dodatkowo warto postawić na oczyszczacz z obsługą przez aplikację, taką jak na przykład SmartThings od Samsunga. To sposób na szybki dostęp do cennych informacji na temat stanu powietrza i sterowanie urządzeniem z dowolnego miejsca. Na stronie producenta znajdziesz także praktyczny kalkulator, który pozwoli Ci obliczyć, jaki produkt wybrać do pomieszczenia o konkretnym metrażu. Nawet najlepszy oczyszczacz powietrza nie spełni jednak swojej funkcji, gdy nie zadbamy o jego odpowiednie położenie. Przede wszystkim nie możemy zasłonić wlotów ani wylotów, a ponadto należy zagwarantować w miarę swobodny przepływ powietrza.