Odwodnienie organizmu – jak je rozpoznać i co należy zrobić?

0
751

Utrata wody przez organizm najczęściej kojarzy się nam z upalną pogodą, gorącem i wyjątkowym poceniem się w pełnym słońcu. Wbrew pozorom to jednak nie tylko wtedy jesteśmy szczególnie narażeni na tego typu problem. Faktycznie bowiem problem niedostatecznego nawodnienia organizmu dotyka niezwykle dużej części osób i objawia się nawet w okresie jesienno-zimowym.

Odwodnienie – wyłącznie brak wody?

Odwodnienie się organizmu nie jest jedynie problemem braku wody, ale i zbytniej utraty elektrolitów, czyli soli mineralnych, których obecność jest niezbędna, aby zachować równowagę w organizmie. W takiej sytuacji jest ważne, aby sięgać po odpowiednie preparaty zwiększające ilość elektrolitów w organizmie, dostępne w sklepie https://www.oleofarm24.pl/pol_m_Witaminy-i-mineraly_Jonolit-429.html. Ich użycie jest istotne, a opieranie się na samym piciu wody będzie niedostateczne. Oczywiście można posiłkować się też domowymi specyfikami zwiększającymi dostarczanie soli dla organizmu.

Objawy odwodnienia

W przypadku odwodnienia jest niezwykle ważne, aby odpowiednio zidentyfikować, czy faktycznie ma miejsce odwodnienie. Pierwszą wskazówką powinna być ilość moczu i jego kolor. Jeśli jest jego mało i ma ciemnożółtą barwę, organizm potrzebuje więcej wody wzbogaconej o elektrolity. Warto pamiętać o innych, niezwykle istotnych objawach:

  • suchość w ustach,
  • cienie pod oczami,
  • słabość i zmęczenie,
  • zmniejszenie aktywności ruchowej (dotyczy zwłaszcza dzieci),
  • mniejsza elastyczność skóry,
  • niewyraźne widzenie,
  • zawroty głowy,
  • utrata przytomności (w przypadku ciężkiego odwodnienia),
  • intensywna potliwość.

Pojawienie się już części tych objawów stanowi sygnał, że koniecznie należy uzupełnić płyny i elektrolity. Brak dbania o gospodarkę wodną organizmu może sprzyjać pojawieniu się innych chorób, a w skrajnych przypadkach nawet śmierci.

Uzupełnienie elektrolitów – dlaczego jest to tak istotne?

Postępujące odwodnienie zmniejsza objętość płynów w komórkach organizmu. Potem zwiększa się gęstość krwi, gdyż zostaje z niej usuwana woda. W wyniku odwodnienia zaburzone są wszystkie elementy działania organizmu, w tym działanie układu immunologicznego, usuwanie z organizmu toksyn oraz działanie narządów wewnętrznych. W przypadku odwodnienia bardzo dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na elektrolity, najlepiej w postaci preparatów zawierających wszystkie, niezbędne dla naszego organizmu składniki, jak i szczegółową instrukcję, jak należy je przygotować. Takie elektrolity pozwalają również na szybkie uzupełnienie zarówno wody, jak i minerałów potrzebnych organizmowi do ponownego uregulowania swojego działania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here