Piękna i gościnna Gruzja

0
1838
Piękna i gościnna Gruzja

Gruzja to prawdziwy raj dla turystów, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Ciepłe morze, górskie szlaki, zabytki, regionalna kuchnia i wino tylko czekają na gości. Warto również podkreślić, że odwiedzając ten kraj, spotkamy się z serdecznością i gościnnością jego mieszkańców. 

Tbilisi – połączenie starego i nowego

Stolicą Gruzji jest Tbilisi, powszechnie uznawana za jedną z najbardziej urokliwych stolic świata. W labiryncie uliczek można poczuć dawny klimat i poznawać historię miasta. Zwiedzając pieszo Tbilisi, natkniemy się na pięknie zachowane kamienice z drewnianymi balkonami, a między nimi uliczne kafejki i sklepiki. Brukowane uliczki Starego Miasta zachęcają do poznawania, odkrywania i zwiedzania. Stare miesza się tu z nowym i obok wiekowych domów buduje się nowoczesne budynki ze szkła i stali. Wszystko to jednak nie razi, lecz harmonijnie łączy się ze sobą.

Warto odwiedzić najstarszą dzielnicę miasta – Abanotubani. Historyczna architektura tego miejsca przyciąga wzrok, a jedną z atrakcji są łaźnie siarkowe powstałe 1500 lat temu. Kąpiel siarczkowa ma nie tylko lecznicze właściwości, ale również relaksujące. To doskonałe miejsce na odpoczynek po zwiedzaniu miasta. Tbilisi to również architektura sakralna, czyli meczety, synagogi i kościoły. Znajduje się tu Sobór Trójcy Świętej, to trzecia najwyższa na świecie prawosławna świątynia, a przy tym najładniej oświetlona budowla w mieście.

Warto również spojrzeć na stolicę z innej perspektywy. Kolejką linową można się dostać do powstałej w IV wieku Twierdzy Narikala. Z góry roztacza się doskonały widok na miasto.

Pocztówka z Gruzji

Jednym z najchętniej fotografowanych miejsc w Gruzji jest Cminda Sameba, czyli klasztor Świętej Trójcy. Klasztor został wzniesiony w XIV wieku u podnóża góry Kazbek, na trasie tzw. Gruzińskiej Drogi Wojennej. Kościółek pięknie się prezentuje na tle gór, a można się do niego dostać pieszo lub samochodem.

Nie tylko Cminda Sameba jest celem podróży w ten rejon Kaukazu. Znajduje się tu wysoki na 5034 metry wygasły wulkan, który stanowi cel dla miłośników wspinaczki. Niedaleko stąd znajduje się również lodowiec Gergeti, który schodzi z góry Kazbek. Sezon wspinaczkowy zaczyna się na przełomie maja i czerwca, a trwa do połowy października. To świetny czas na wakacje za granicą.

Na trasie Gruzińskiej Drogi Wojennej znajduje się jeszcze jedna godna uwagi atrakcja. Jest nią Twierdza Ananuri położona nad sztucznym jeziorem w dolinie rzeki Aragwi. Piękne położenie twierdzy przyciąga tłumy turystów, którzy chętnie fotografują to miejsce.

Wardzia i Upliscyche – skalne miasta

Wykuty w skale warowny kompleks Wardzia powstał w XII wieku. Na 13 kondygnacjach znajdowało się ponad 3000 pomieszczeń oraz kilkanaście kilometrów tuneli. Niestety w 1283 roku trzęsienie ziemi zniszczyło skalne miasto. 200 lat później kolejnych zniszczeń dokonał turecki najazd. Do czasów obecnych przetrwało niewiele, do zwiedzania udostępnionych jest około 300 pomieszczeń. Jednak to co pozostało daje wyobrażenie o dawnej wielkości skalnej twierdzy. Szacuje się, że schronienie mogło tu znaleźć nawet 50 tysięcy osób.

Upliscyche powstało około V wieku p.n.e. W tamtym czasie stanowiło ważny ośrodek religijny i polityczny. Mongolskie najazdy, które miały miejsce w XIV wieku sprawiły, że miasto opustoszało. Wiatr i deszcz dokonał dzieła zniszczenia i po dawnej świetności tego miejsca nie ma właściwie śladu. Jedynie rozmiar wykutych pomieszczeń może dać wyobrażenie o tym, jak miasto wyglądało przed wiekami. Upliscyche zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i udostępnione turystom do zwiedzania.

Z zupełnie innej bajki – Uszguli

Na wysokości 2200 metrów n.p.m. leży miejscowość Uszguli, najwyżej położona i na stałe zamieszkana wioska w Europie. Przez większą część roku miejsce to jest odcięte od reszty świata, a mieszkańcy żyją jakby w innej epoce. Wioska leży u podnóża najwyższego szczytu Gruzji – Szchary (wysokość 5193 metry n.p.m.). Jeśli już uda się dotrzeć do wioski, to można liczyć na sielski obrazek pasących się krów, zielonych łąk i ośnieżonych szczytów. Rzucającym się w oczy elementem zabudowy są wieże strażnicze. To pozostałość po czasach konfliktów, wieże dawały schronienie, a mieszkańcy wioski mogli obserwować wroga. Obecnie zachowało się część budowli, które nadają miejscu wyjątkowy klimat.

Batumi – kurort nad Morzem Czarnym

Batumi to typowe nadmorskie miasto, które rozbudowuje się dla turystów. Przybywa hoteli, bo przybywa turystów. Warto tu zajrzeć choćby na chwilę z ciekawości. Przy ładnej pogodzie można poleżeć na plaży, a dla bardziej aktywnych organizowane są rejsy statkiem po Morzu Czarnym. Można również spacerować po mieście, podziwiać zabytki lub usiąść w jednej z wielu knajpek i próbować gruzińskich specjałów.

Jedną z atrakcji miasta jest kolejka linowa na szczyt najwyższego w Batumi wzniesienia. Można podziwiać z góry panoramę miasta lub zachód słońca nad morzem. W mieście znajduje się delfinarium, gdzie organizowane są pokazy dla turystów z udziałem tych zwierząt. Odwiedzając Gruzję warto spędzić w mieście 2,3 dni odpoczywając przed dalszym zwiedzaniem kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here