Soczewki miesięczne, czy jednodniowe? Wady i zalety obu opcji

0
1697
Soczewki

Soczewki kontaktowe to niezaprzeczalna wygoda dla osób o mniejszych i większych wadach wzroku. Szczególnie w sytuacjach, w których noszenie okularów jest wyjątkowo uciążliwe, czyli na basenie albo w kinie, gdy wybieramy film 3d. Dlatego często decydujemy się na ich okazjonalne bądź codziennie noszenie. I to właśnie częstotliwość (chociaż nie tylko!) wpływa na decyzję odnośnie do wyboru konkretnego rodzaju soczewek kontaktowych.

Zalety soczewek jednoniowych

Soczewki jednodniowe są niezwykle popularne. Zawdzięczają to niezaprzeczalnym zaletom, które sprawiają, że ich użytkowanie staje się wyjątkowo wygodne. Przede wszystkim na ich korzyść fakt, że zużywają się one po jednym dniu noszenia i na koniec po wyciągnięciu lądują w koszu. Oczywiście dla niektórych będzie to wada i takie osoby najprawdopodobniej postawią na soczewki miesięczne. Jednak inni zdecydowanie wolą wygodę związaną z brakiem konieczności dezynfekowania soczewek i ich ogólnej pielęgnacji. Mogą więc oni zaopatrzyć się w odpowiednią ilość soczewek jednodniowych i uzupełniać ją co jakiś czas, używając ich nawet codziennie, albo korzystać z nich okazjonalnie.

Kolejną ogromną zaletą soczewek jednorazowych jest ich wysoka higieniczność. Szczególnie spodoba się to osobom, które nie są systematyczne i przypuszczają, że mogą zapomnieć o odpowiedniej pielęgnacji albo nie zadbać o szkła w takim stopniu, w jakim powinni. Ponadto higieniczność jednorazowych szkieł będzie tym bardziej zaletą, jeśli naprawdę używamy soczewek od czasu do czasu. Soczewki miesięczne bowiem mogą być używane raz na jakiś czas, ale ich przydatność mija po upłynięciu miesiąca od ich pierwszego użycia. Całe opakowanie soczewek jednorazowych może być natomiast użyte dokładnie wtedy, kiedy naprawdę tego potrzebujemy.

Zalety soczewek miesięcznych

Soczewki jednorazowe posiadają również swoje wady, co z kolei przekłada się na zalety opcji, jaką jest wybór soczewek miesięcznych. Najważniejszą z nich jest koszt soczewek jednodniowych. Jeśli zamierzamy korzystać ze szkieł każdego dnia, to zdecydowanie w tym wypadku lepiej sprawdzą się soczewki miesięczne. Ich przydatność obejmuje cały miesiąc. Nie musimy więc martwić się o dokupowanie dodatkowych par, ponieważ czegoś zabrakło. Akcesoria potrzebne do ich pielęgnacji takie jak płyn do soczewek, starczają na naprawdę długi czas. Są więc wydajne, nie musimy martwić się o ciągle uzupełnianie zapasów.

Następną zaletą soczewek miesięcznych jest możliwość noszenia ich przez bardzo długi czas, nawet bez ściągania na noc. Co więcej… Istnieje możliwość noszenia soczewek kontaktowych przez cały tydzień bez ściągania. Jest to możliwe dzięki temu, że są one silikonowo-hydrożelowe. Przepuszczają one bez problemu powietrze, a oko ‘’oddycha’’.

Na co się zdecydować?

Zarówno jedna, jak i druga opcja ma swoje wady i zalety. My przede wszystkim skupiliśmy się na tych drugich, jednak nawiązywaliśmy tym samym do wad. Soczewki kontaktowe miesięczne (co naprawdę należy zaznaczyć) mogą doprowadzić do niebezpiecznych infekcji oka, jeśli tylko nie zadbaliśmy o prawidłową pielęgnację. Soczewki jednodniowe nie niosą za sobą takiego ryzyka, jednak są sporym ograniczeniem i nie dają takiej wolności jak miesięczna wersja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here