Czym jest miażdżyca tętnic mózgowych?

0
1280
Miażdżyca mózgu prowadzi do problemów z pamięcią
fot. Pixabay.com

Miażdżyca tętnic mózgowych to ciężka choroba, która prowadzi do poważnych powikłań. Aby jej zapobiec, należy prowadzić zdrowy tryb życia oraz regularnie wykonywać badania profilaktyczne. Czym jest miażdżyca tętnic mózgowych? Jak się ją diagnozuje? Czym grozi?

Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/miazdzyca-mozgu-oraz-jej-diagnoza-leczenie-i-mozliwe-powiklania/

Jak diagnozuje się miażdżycę tętnic mózgowych?

W celu sprawdzenia, czy naczynia mózgowe zostały zajęte przez miażdżycę, wykorzystuje się przede wszystkim USG dopplerowskie tętnic szyjnych oraz tętnic przyczaszkowych. Dzięki temu można ocenić stopień rozwoju miażdżycy i światło tętnic, które uległy zwężeniu, a także określić, które dokładnie miejsca zostały zajęte przez blaszki miażdżycowe.

U osób starszych zamiast USG wykonuje się angiografię tomografii komputerowej lub angiografię rezonansu magnetycznego. Badanie to daje obraz w wysokiej rozdzielczości oraz w trójwymiarze. Ocena stanu miażdżycowego jest dzięki temu dużo dokładniejsza niż przy zwykłym USG.

Dodatkowo przy diagnozowaniu miażdżycy mózgu wykonuje się również badania laboratoryjne – morfologię pełną krwi oraz lipidogram, który pomoże ocenić wysokość cholesterolu we krwi, tłuszczów HDL i LDL oraz trójglicerydów.

Do jakich powikłań prowadzi miażdżyca mózgu?

Miażdżyca tętnic mózgowych prowadzi do takich powikłań jak zaburzenia pamięci, zaburzenia depresyjne, ale przede wszystkim udar niedokrwienny. Ten ostatni z kolei powoduje niedowłady kończyn, zaburzenia mowy i czucia, może również być przyczyną otępienia naczyniopochodnego. Ten typ otępienia ma poważne konsekwencje zdrowotne dla chorego i powoduje zupełną dezorganizację dotychczasowego życia. Chory z otępieniem naczyniopochodnym ma trudności z przyswajaniem nowych informacji, problemy z wykonywaniem tych czynności dnia codziennego, które przed udarem nie sprawiały mu żadnych problemów, bardzo poważne trudności z pamięcią.

Aby leczyć miażdżycę tętnic mózgowych konieczne jest przyjmowanie odpowiednich leków, zdrowa, prawidłowo zbilansowana dieta, bogata w białko, witaminy i minerały oraz stałe kontrolowanie ciśnienia tętniczego. Ostatecznością w tej chorobie jest operacja chirurgiczna, polegająca na wstawieniu stentu do tętnicy.

Zobacz też: http://www.pracowniapiekna.pl/czym-jest-miazdzyca-aorty/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here