Łojotokowe zapalenie skóry coraz popularniejsze

0
919
Łojotokowe zapalenie skóry coraz popularniejsze

Już małe dzieci borykają się z łojotokowym zapaleniem skóry. Na przestrzeni ostatnich lat schorzenie to stało się bardzo powszechne. Chodzi tutaj o wyprysk łojotokowy, który może pojawić się na niemalże każdym obszarze ciała, nawet na owłosionej skórze głowy. Jest to niestety przewlekła i nawracająca choroba, która utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Co przyczynia się do powstania łojotokowego zapalenia skóry?

W przypadku łojotokowego zapalenia skóry występuje stan zapalny, czemu towarzyszy nadmierne złuszczanie się naskórka. Przyczyń wyprysku może być wiele. Bardzo często jest to nadaktywność gruczołów łojowych. Produkowany przez nie łój ma niewłaściwy skład. Coraz więcej osób udaje się do dermatologa z tego typu problemami.

Przyczyną łojotokowego zapalenia skóry może być też nieodpowiednia dieta, niewłaściwa higiena osobista czy stres. Przy nieprawidłowo funkcjonującym systemie immunologicznym także może dojść do rozwoju tego schorzenia. Widać to w przypadku osób z osłabioną odpornością, które znacznie częściej zapadają na wyprysk łojotokowy. Zaburzenia hormonalne i zanieczyszczenia środowiska także mogą przyczynić się do rozwoju choroby.

Po czym dermatolog pozna łojotokowe zapalenie skóry?

Dermatolog może rozpoznać łojotokowe zapalenie skóry po delikatnym rumieniu, czemu towarzyszy złuszczanie się naskórka. Charakterystyczne jest to, że odpadające łuski są tłuste i żółte. W zależności od stadium choroby mogą nawet tworzyć się strupy. Nasilenie objawów zwykle ma miejsce w okresie jesienno-zimowym.

Początkowe oznaki łojotokowego zapalenia skóry widoczne są głównie w obrębie owłosionej skóry głowy. Potem problem rozrasta się, obejmując skórę nieowłosioną. Zmiany skórne widoczne są w obrębie brwi, u szczytu czoła, za uszami i przy nosie. Nierzadko pojawia się też świąd.

Jak leczy się to schorzenie?

Każdy dermatolog dobrze wie, że leczenie łojotokowego zapalenia skóry nie jest proste. Konieczne jest zastosowanie zarówno leczenia miejscowego, jak i ogólnego w przypadku nasilonych objawów. Metody leczenia dobierane są w zależności od wieku chorego, miejsca zmian skórnych i stopnia zaawansowania schorzenia.

Do leczenia łojotokowego zapalenia skóry sięga się po antybiotykoterapię, retinoidy, pochodne imidazolowe i w niektórych przypadkach nawet po preparaty steroidowe. Najtrudniejszymi dla dermatologów przypadkami są pacjenci z łojotokowych zapaleniem owłosionej skóry głowy. Schorzenie to jest przewlekłe i ma tendencję do nawracania, co sprawia, że leczenie takich zmian skórnych jest długotrwałe i często mało skuteczne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here