Nowotwór płuc – przyczyny, objawy, leczenie

0
989
ręce

Nowotwór płuc jest to złośliwy rak, który rozwija się w okolicy tkanki płucnej. Większość przypadków tej choroby to rak niedrobnokomórkowy płuc, zaś około 10% przypadków to nowotwory drobnokomórkowe. Należy pamiętać, że palenie papierosów to nie jedyna przyczyna raka płuc. Nie bez znaczenia są uwarunkowania genetyczne czy narażenie na nikiel, chrom czy azbest. Jakie są przyczyny i objawy tej choroby? Jak leczyć nowotwór płuc? Sprawdźmy to!

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/nowotwor-pluc-czynniki-ryzyka-objawy-leczenie-rokowania/ 

Jakie są przyczyny nowotworu płuc?

Główną przyczyną nowotworu płuc jest palenie papierosów. Odpowiada to nie ma za 90% wszystkich przypadków nowotworowych. Oczywiście nowotwory płuc pojawiają się również u osób niepalących. W takim przypadku czynnikami sprzyjającymi rozwój raka mogą być:

  • bierne palenie, 
  • włóknienie płuc, 
  • przewlekła obturacyjna choroba płuc, narażenie na promieniowanie jonizujące, ekspozycja na azbest lub inne potencjalne rakotwórcze zanieczyszczać powietrza, predyspozycje genetyczne i rodzinne występowanie raka płuc

Objawy raka płuc

Tak samo jak każdy nowotwór, rak płuc w początkowej fazie rozwoju nie daje żadnych objawów. Objawy przebieg zaczyna się dopiero w momencie zaawansowanego raka płuc kropka najczęstsze objawy takiego raka dotyczą symptomów, które błędnie mogą sugerować infekcje dróg oddechowych takich jak zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc. Występować mogą objawy takie jak: kaszel chrypka, ból w klatce piersiowej oraz duszności. Z upływem czasu mogą pojawić się krwioplucie, utrata masy ciała, osłabienie, zła tolerancja wysiłku. Taki nowotwór może wydzielać rozmaite hormony, takie jak ACTH lub parathormon, które wywołują całą masę zaburzeń hormonalnych.

Leczenie nowotworu płuc

Terapia raka płuc uzależniona jest przede wszystkim od stopnia jego zaawansowania oraz typu nowotworu. Rak niedrobnokomórkowy płuc leczony jest chirurgicznie, natomiast drobnokomórkowy poddawany jest chemioterapii. Oczywiście każdy przypadek traktowany jest indywidualnie. Leczenie operacyjne nie sprawdza się w przypadku raka, który jest naciekający lub występuje z obecnością przerzutów. Coraz częściej stosowane są metody leczenia molekularnego lub immunoterapii, która wykorzystuje przeciwciała monoklonalne.

Zobacz też: https://www.uroda.info.pl/przyczyny-kaszlu-i-jego-leczenie/ 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here