Suplementacja kolagenu – porady dla osób dbających o zdrowie

0
910

Kolagen to jedno z najważniejszych białek budulcowych w ludzkim organizmie. Pełni kluczowe funkcje strukturalnie niemal we wszystkich tkankach budujących nasze ciało. Jest to niemal 1/3 wszystkich białek, jakie się na nie składają. Funkcje pełnione przez kolagen są rozbudowane i w wielu kwestiach wciąż nieodkryte. Poniżej skupiamy się na problemie prawidłowej suplementacji kolagenu. Dowiesz się, jakie preparaty warto stosować, by zminimalizować niedobór kolagenu oraz jakich korzyści możesz się spodziewać po jego regularnej suplementacji.

Kolagen w ludzki organizmie – budowa oraz lokalizacja 

Kolagen jest typem białka, tworzącym rozbudowane struktury złożone z łańcuchów polipeptydowych. W łańcuchach znajdują się liczne aminokwasy, tworzące jego główną strukturę. Ponadto, kolagen wytwarza bardziej zaawansowane struktury – tak zwane włókna kolagenowe lub nawet ich sieciowe układy. Obecnie, naukowcy wiedzą o istnieniu 29 różnych kolagenów, o odmiennych funkcjach, strukturze, lokalizacji. 

Najbardziej poznany jest kolagen I, czyli białko powszechnie obecne w skórze, ścięgnach, tętnicach, rogówce, kościach, chrząstkach. Kolagen jest także wykorzystywany przez organizm w produkcji blizn. Pozostałe typy kolagenu zlokalizowane są między innymi w mięśniach szkieletowych, jelitach, mózgu, sercu, macicy, pęcherzu, nerkach, pępowinie. 

Najważniejsze funkcje białek kolagenowych w ludzkim organizmie 

Kolagen jest odpowiedzialny między innymi za utrzymanie w zintegrowanej formie tkanek oraz narządów. Wypełnia przestrzeń pomiędzy komórkami oraz poprawia wytrzymałość mechaniczną tkanek – ich twardość, elastyczność i sprężystość. Ponadto, kolagen wiąże wodę wewnątrz tkanek oraz wspomaga krzepnięcie krwi. Bierze także udział w innych procesach regeneracyjnych organizmu – gojeniu się ran, zrastaniu złamanych kości, odnowie komórkowej skóry oraz reprodukcji tkanki chrzęstnej. 

Ponadto, kolagen wspomaga utrzymanie nawilżenia skóry na odpowiednim poziomie, wspomaga wchłanianie składników mineralnych oraz zwiększa gęstość kości. Wspomaga także działanie i emisję enzymów związanych ze stanami zapalnymi oraz odczuwaniem bólu. 

Kolagen – suplementacja zgodnie z potrzebami organizmu 

Kolagen jest substancją całkowicie bezpieczną. Jest biodegradowalny oraz występuje w niemal wszystkich organizmach zwierzęcych. W rezultacie jest też szeroko stosowany w przemyśle farmaceutycznym i medycznym. Największą popularnością cieszy się jednak w przemyśle kosmetycznym, gdzie wykorzystywany jest w produkcji różnego typu preparatów i suplementów.

Popularne produkty to między innymi nutraceutyki, suplementy diety zawierające kolagen i jego odpowiednio dobrane hydrolizaty. Suplement taki jest dedykowany dla poprawy jakości skóry oraz włosów i opóźnienia efektów starzenia organizmu. Polecamy zwłaszcza kolagen do picia, obecnie jeden z najpopularniejszych suplementów dedykowanych do powszechnego użytku. Ponieważ jest to kolagen w formie wysoce aktywnej, jego suplementacja jest niezwykle skuteczna i wydajna. Wszelkie wątpliwości związane z jego przyjmowaniem możesz rozwiać korzystając z profesjonalnego FAQ pod linkiem https://primabiotic.pl/2020/11/10/kolagen-najczesciej-zadawane-pytania.

Jeśli szukasz produktów o prostym składzie, które zadbają o Twoją urodę, koniecznie sprawdź ofertę sklepu Primabiotic.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here