Walka z chronicznym bólem – jak sobie radzić?

0
1855
Walka z chronicznym bólem – jak sobie radzić?

Ból to jeden z najbardziej uciążliwych czynników, uniemożliwiających normalne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, niektórzy z nas narażeni są na ciągłe odczuwanie bólu. Powodów tego może być wiele – choroba przewlekła, odniesione trwałe urazy, przebyte zabiegi lub innego rodzaju „niedoskonałości” natury fizjologicznej. Osoby cierpiące na chroniczny ból często stają w obliczu konieczności podporządkowania swojego życia regularnie powracającym napadom. Często stosowanymi formami leczenia są różnego rodzaju terapie, pozwalające ograniczyć nieprzyjemne doznania. Zapraszamy do lektury, z której dowiesz się, dlaczego warto rozważyć możliwość wzięcia udziału w terapii przy użyciu fal uderzeniowych oraz jakie korzyści płyną z uczestnictwa w tej formie leczenia bólu.

Terapia falami uderzeniowymi – co należy wiedzieć?

Istnieją różne sposoby walki z bólem. Do najczęściej stosowanych należy przyjmowanie odpowiednich leków przeciwbólowych, które oddziałując na nasz układ nerwowy, obniżają poziom odczuwania nieprzyjemnych doznań. Ich działanie często polega na “otępianiu” naszej zdolności do odczuwania bólu. 

Niestety, w wielu przypadkach bólu chronicznego nie sposób zażywać odpowiedniej ilości leków przeciwbólowych. W takiej sytuacji pacjenci poszukują alternatywnych sposobów walki z bólem, w tym także różnych form terapii pozwalających na ograniczenie jego odczuwania.

Jedną z popularniejszych jest terapia falami uderzeniowymi. Stale rosnące zainteresowanie tym rodzajem zabiegów sprawia, że coraz więcej osób poszukuje informacji na temat tego typu zabiegów.

Zabieg fala uderzeniowa BTL-SWT to nieinwazyjna metoda leczenia bólu, dostępna w wybranych miejscach naszego kraju. Korzystają z niej przede wszystkim osoby, w których przypadku leczenie farmakologiczne i fizjoterapeutyczne nie przyniosło zamierzonych skutków, a odczuwanie bólu zaczyna utrudniać normalne codzienne funkcjonowanie.

W trakcie zabiegu emitowane są fale akustyczne o określonej długości, wymierzone w miejsce, z którego promieniuje ból. Dzięki ich oddziaływaniu, tkanki miękki i ścięgna zaczynają się powoli regenerować, co prowadzi do obniżenia poziomu odczuwanego w nich dyskomfortu. W rezultacie dochodzi do miejscowej poprawy metabolizmu tkanek, obniżenia poziomu napięcia i skurczów mięśni oraz stymulowana jest produkcja kolagenu, istotnego elementy w odbudowie uszkodzonych tkanek. Co równie ważne, w rezultacie oddziaływania fal dochodzi do oczyszczenia chorych tkanek z osadzających się na nich zwapniałych złogów, jak i kwasu mlekowego. Tak właśnie działa fala uderzeniowa. Opinie pacjentów na temat tego zabiegu są pozytywne. Osoby biorące udział w zabiegach fali uderzeniowej reagują wyjątkowo pozytywnie już w pierwszych chwilach terapii. Szczególnie dobrze oddziałuje na osoby cierpiący na bóle stawów i mięśni, w tym między innymi na: bóle mięśni stóp, ścięgna Achillesa, rzepki, mięśnia piszczelowego, bioder, barków i łokcia. Również bóle zlokalizowane w innych częściach organizmu poddają się tej formie terapii.

Udział w terapii obejmuje zwykle kilka zabiegów, odbywanych w odstępach tygodniowych. Wielu pacjentów jednak już po pierwszym zabiegu wyraźnie odczuwa, że poziom bólu uległ obniżeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here